Întâi pistolul, apoi cuţitul

luni, 07 octombrie 2013, 01:50
7 MIN

După ce a fost blagoslovită de FRF cu o penalizare de opt puncte, FC Vaslui a avut parte de arbitrajul criminal al lui Sebastian Colţescu, care a refuzat gazdelor un penalty şi le-a eliminat trei jucători în meciul cu Steaua. Scandal imens la meciul Gaz Metan – Petrolul din cauza unui gol controversat

* FC Braşov – Viitorul Constanţa 4-0 (1-0). Oaspeţii au dat o replică palidă formaţiei braşovene, care s-a impus lejer, înscriind primele două goluri din greşeli de apărate. La primul gol, Mitrea a respins şutul lui Buga până în piciorul lui Andrei Cristea, iar la al doilea, a fost rândul portarului Balaur să repsingă în faţă mingea trimisă de acelaşi Buga. Un penalty datorat lui Mitrea (fault la Buga!) l-a înscris pe fostul internaţional şi pe lista marcatorilor, iar golul lui Iulian Popa a fost bomboana de pe coliva constănţenilor.
*ACS Poli Timişoara – Corona Braşov 0-0. Absenţa golgeterului Szekely a fost considerată drept cauza rezultatelor nemulţumitoare ale bănăţenilor din ultima vreme, însă sâmbătă echipa lui Vali Velcea n-a reuşit să învingă lanterna cu Szekely cu tot. Acesta a înscris un gol în min. 18, anulat corect pentru ofsaid. În rest, una dintre cele mai slabe partide din campionat. Timişorenii au avut doar trei ocazii de gol, iar Corona, o jumătate. În min.88, fundaşul braşovean Neacşa a fost eliminat.
*Concordia Chiajna – Astra Giurgiu 3-1 (2-1). Wellington (’15), Purece (’43), Creţu (’79 – penalty) / Cristescu (’14). Astra a fost prea sigură de victorie, a intrat în teren cu fumuri şi a pierdut în faţa unei formaţii ambiţioasă. Ce-i drept, giurgiuvenii au deschis scorul printr-o fază bine lucrată de William şi finalizată de Cristescu, dar după aceea a venit dezastrul care l-a înfuriat pe nevricosul patron al Astrei, Ioan Neculaie.
* FC Vaslui – Steaua 0-1 (0-0). Piovaccari (’47). După ce a primit lovitura penalizării cu opt puncte, echipa vasluiană a mai avut parte de un arbitraj grosolan al lui Sebastian Colţescu, care a refuzat în prima repriză un penalty clar la Temwanjera vasluienilor şi a eliminat trei jucători de la echipa gazdă. În min. 34, Madson a primit al doilea galben după o intrare imprudentă la Piovaccari, iar în min. 73, portarul Cerniauskas a primit roşu direct la o intervenţie la acelaşi Piovaccari, însă apărătorul buturilor vasluiene nu a fost ultim apărător, iar plonjonul său, în virtutea inerţiei l-a trântit pe italian. Indiscutabil a fost, însă, cartonaşul roşu primit în min. 86 de Sînmărtean, care l-a călcat pe genunchi pe… Piovaccari. Italianul a făcut o partidă excelentă, totuşi, înscriind unicul gol al partidei, la o centrare bună a lui Popa.
* Dinamo – Ceahlăul Piatra Neamţ 1-1 (1-1). Thicot (‘2) / Golubovic (’42). De obicei, când Dinamo înscrie repede, câştigă lejer, însă de data asta nu s-a întâmplat aşa. Golul venit din capul lui Steven Thicot şi ocaziile ratate ulterior i-au paralizat pe "câini" şi au trezit echipa nemţeană, care a egalat cu puţin înainte de pauză printr-o lovitură liberă măiestrit executată de Golubovic. În partea a doua, nemţenii s-au pus pe apărare, iar Dinamo a ratat de trei ori prin Lazăr (2) şi Matei şi au înscris odată prin Dănciulescu. Din osfsaid!.
* Săgeata Năvodari – Pandurii Târgu Jiu 0-4 (0-3). Matulevicius (’14, ’44), Anton (’31), Ciucur (’46). Soarta jocului s-a decis în prima repriză când apărarea onirică a gazdelor a fost depăşită de trei ori. Chiar în primul minut al reprizei reprize Ciucur şi-a arătat şi el colţii, după care gorjenii s-au plictisit. Rămaşi şi în zece oameni din min.74 prin eliminarea lui Vezan, năvodărenii n-au fost capabili nici de un gol de onoare.
* Gaz Metan Mediaş – Petrolul 1-0 (0-0). Vitinho (’80). Meciul, în general echilibrat, cu faze de poartă de ambele părţi, a fost decis de o fază controversată: Vitinho a şutat spre poartă, goal-keeper-ulk Peçanha a respins, mingea a revenit la brazilian care a şutat din nou, iar Teixeira a respins. De dincolo sau de dincoace de linia porţii? Reluările TV n-au fost edificatoare, dar arbitrul Balaj a acordat golul, consfinţind prima înfrângere a "lupilor" în campionat. După fluierul final, antrenorul Petrolului a sărit la bătaie la arbitru şi a primit cartonaşul roşu
Aseară s-a mai disputat partida Gaz Metan Mediaş – Petrolul. Astăzi sunt programate meciurile: FC Botoşani – "U" Cluj (16:00, DolceSport 1) şi CFR Cluj – Oţelul (20:30, DigiSport 1).
Etapa viitoare (18-21 octombrie): Steaua – Viitorul Constanţa, Corona Braşov – FC Braşov (vineri), Oţelul Galaţi – Gaz Metan Mediaş, Petrolul – Săgeata Năvodari (sâmbătă), Pandurii – FC Botoşani, Ceahlăul Piatra Neamţ – CFR Cluj, Astra Giurgiu – Dinamo (duminică), Concordia Chiajna – FC Botoşani, "U" Cluj – ACS Poli Timişoara (luni).

1. Steaua       8          7          1          0          20-5   22 (^10)
2. Astra           9          6          1          2          24-9   19 (^7)
3. Petrolul      10        5          4          1          13-8   19 (^4)
4.Botoşani     9          5          3          1          10-6   18 (^6)
5. Pandurii     10        5          2          3          20-12 17 (^2)
6. Ceahlăul    10        4          5          1          14-7   17 (^2)
7. Mediaş       10        4          3          3          12-11 15 (0)
8. Dinamo      10        3          4          3          15-10 13 (-2)
9.Timişoara   10        3          3          4          9-11   12 (-3)
10. Săgeata   10        3          3          4          9-15   12 (-3)