Mai rău terenul ca adversarul

miercuri, 16 noiembrie 2016, 02:44

CSM Politehnica Iaşi – Ştiinţa Miroslava 2-1 (1-0), meci amical de fotbal disputat pe terenul Copou II. Ţigănaşu şi Ştefănescu au avut probleme

CSM Politehnica Iaşi a disputat ieri, pe terenul II din Copou, un meci amical în compania formaţiei Ştiinţa Miroslava, ocupanta locului V în Seria I a Ligii a III-a de fotbal. Echipa de primă ligă s-a impus cu scorul de 2-1 (1-0). CSM a condus cu 2-0 graţie golurilor marcate de Andrei Cristea (’25) şi Sabin Moldovan (’66), Tăcuţanu reducând din diferenţă, din penalty, cu patru minute înainte de final. Partida s-a derulat pe durata a două reprize de câte 40 de minute.
Antrenorul ieşenilor, Eugen Neagoe, a mizat în prima repriză pe formula Caparco – Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Ţigănaşu (Bădic) – Ştefănescu (Sato), Creţu, Mitic, Böle – Piccioni, Cristea, iar în actul doi pe Grahovac – Bosoi, Saric, Ciucă, Sato – Ciucur, Chelaru, V. Gheorghe, Bădic – Moldovan, Boiciuc.
Ştiinţa, care, după demiterea recentă a lui Dănuţ Munteanu, a fost condusă de  Irinel Ionescu şi va fi pregătită, începând de astăzi, de Cristi Ungureanu, Ionescu urmând a rămâne “secund”, a mizat, conform preşedintelui clubului, Daniel Acatrinei, pe: Bîrlădeanu – Odăgieru, Moisi, Tăcuţanu, Maxim, Panţîru, Munteanu, Gorovei, Agrigoroaie, Marin, Crenganiş, iar apoi pe Taciuc, Izmană, Sasu, Huţanu, Săvoaia, Cerneuţanu şi Dulcianu.

Testul a avut urmări îngrijorătoare pentru CSM. “A fost un antrenament reuşit din punct de vedere al modului în care s-au implicat băieţii, însă faptul că s-a jucat pe un teren greu s-a simţit. Ţigănaşu şi Ştefănescu au ieşit pe parcursul primei reprize pentru că au acuzat unele dureri. Sperăm să nu fie ceva grav şi să nu-i pierdem înaintea meciului cu ASA Târgu Mureş, de sâmbătă. Miercuri vom şti mai multe. Mă bucur, în schimb, că Mădălin Ciucă şi Ciucur au revenit bine după accidentările pe care le-au avut şi au dus jocul fără probleme”,  a declarat antrenorul principal al ieşenilor, Eugen Neagoe.