Rapidul n-a nimerit Brăila

luni, 25 aprilie 2016, 01:43

Învinsă pe malul Dunării, echipa pregătită de Dan Alexa a cedat locul I în seria I a Ligii a II-a echipei dunărene din Călăraşi

Seria I: Rapid Bucureşti a pierdut meciul disputat în deplasare cu echipa clasată pe locul III, Dacia Unirea Brăila cu 0-2  şi a pierdut primul loc în play-off-ul Seriei I a Ligii a II-a. Echipa antrenată de Dan Alexa a evoluat în inferioritate numerică încă din minutul 30, după ce Vlad Morar a primit cartonaşul roşu pentru un cot în figură aplicat unui adversar. Scorul a fost deschis după pauză. în minutul 51, Roşu a marcat pentru gazde dintr-un penalty acordat la un fault comis de Mădălin Martin. Cu zece minute înainte de final, Frunză a dublat avantajul echipei Dacia Unirea Brăila cu un şut de la 8 metri, din pasa lui Roşu. La Călăraşi, Dunărea a învins cu 2-0 pe SC Bacău şi a trecut pe primul loc în clasamentul play-off al seriei. În cea de-a treia partidă, Farul Constanţa a pierdut cu 2-3 pe teren propriu în faţa echipei Academica Clinceni. Clasamentul play-off din seria I: 1. Călăraşi – 31 p; 2. Rapid – 31 p; 3. Brăila – 28 p; 4. Clinceni – 24 p; 5. Bacău – 21 p; 6. Farul – 19 p. Tot în etapa a IV-a, dar în play-out, s-au înregistrat următoarele rezultate: ACS Berceni – CS Baloteşti 1-1; Gloria Buzău – CFR Suceava 2-0; Ceahlăul Piatra Neamţ – Bucovina Pojorâta 0-4. Clasament: 7. Buzău – 19 p; 8. Berceni – 18 p; 9. Baloteşti – 16 p; 10. Suceava – 15 p; 11. Pojorâta – 13 p; 12. Ceahlăul – 5 p.
Seria a II-a: Derbiul seriei în play-off s-a disputat la Arad, UTA şi Gaz Metan Mediaş terminând la egalitate, 1-1. Oaspeţii au deschis scorul prin fundaşul Zaharia (’25) iar Man a egalat cinci minute la târziu. Tot la egalitate, dar 0-0, s-a încheiat partida Chindia Târgovişte – CS Mioveni. Meciul FC Braşov – FC Baia Mare se dispută mâine. Clasament: 1. Mediaş – 31 p; 2. UTA – 28 p; 3. Chindia – 25 p; 4. Braşov – 22 p; 5. Mioveni – 21 p; 6. Baia Mare – 17 p. Rezultate din play-out: CSM Vâlcea – Olimpia Satu Mare 1-1; “U” Cluj – Şoimii Pâncota 1-2; Metalul Reşiţa – Unirea Tărlungeni.  Clasament: 1. CSM Vâlcea  25 p; 2. Pâncota  19 p; 3. Olimpia – 18 p; 4. Cluj – 17 p; 5. Reşiţa – 12 p; 6. Tărlungeni – 11 p. Reamintim că din play-out-urile celor două serii numai primele două echipe îşi păstrează locurile în Liga a II-a.