Thriller moldovenesc cu şase goluri

joi, 21 septembrie 2017, 01:43
6 MIN

FC Botoşani – CSM Poli Iaşi 3-3 (2 – 2), în etapa a XI-a a Ligii I de fotbal. ambii antrenori au fost trimişi în tribune, ambele echipe au fost gratulate cu lovituri de pedeapsă, iar la debutul său în echipa ieşeană, Salim Cissé a înregistrat ratarea sezonului

Botoşani: Cobrea – Unguruşan, Miron, Burcă, Dumitraş – Tincu, Bordeianu – Roman (’74 – Serediuc), Moruţan, Buş – Popa (’76 – Ciaccheri). Antrenor: Costel Enache.

CSM: Koşelev – Tiago, Frăsinescu, Moisi, Sin – Cioinac, Qaka – Jo (’82 – Bădic), Pedro (’62 – Kizito), Ştefănescu (’62 – Cissé) – Cristea. Antrenor: Flavius Stoican.

Cartonaşe galbene: Burcă (’27), Moruţan (’27), Dumitraş (’85) – Moisi (’87)

Arbitri: Sebastian Colţescu; Adrian Ghinguleac, Stelian Slabu.

1-0, min. 5: Popa a reluat cu o lovitură de cap mingea centrată de pe stânga de Dumitraş, Koşelev a scăpat mingea în plasă;

2-0, min. 9: şut trimis de Roman din lateral dreapta, deviat de Sin;

2-1, min. 20: Pedro a centrat din lateral stânga, Jo a reluat din careul mic;

2-2, min. 28: Pasă ideală a lui Cristea, Pedro scapă singur cu portarul şi înscrie de la marginea careului mare;

3-2, min. 57: Buş a transformat un penalty acordat în urma unui duel pe care l-a avut cu Frăsinescu în careul oaspeţilor;

3-3, min. 81: Cristea a transformat o lovitură de la 11 metri acordată în urma unui duel Sin – Unguruşan.

Cele trei victorii obţinute de CSM Poli în ultimele dueluri cu rivala sa din Nord, două dintre acestea chiar la Botoşani, setea uriaşă de revanşă a lui Flavius Stoican, care a retrogradat anul trecut, cu Pandurii, după un eşec suferit în ultima etapă, în nordul Moldovei ori dorinţa oaspeţilor de a arăta că nu sunt cu nimic mai prejos faţă de adversarul aflat pe loc de play-off erau doar câteva dintre elementele care au făcut ca fanii Iaşului să aibă aşteptări mari de la derbiul Moldovei de aseară. Aşteptările nu au fost confirmate în start, gazdele pornind fulminant. Popa a marcat încă din minutul 5, iar Roman a dus scorul în minutul 9 la un neverosimil 2-0. Botoşani a trecut chiar pe lângă 3-0, Moruţan trimiţând puţin pe lânga poartă în minutul 17. Iaşul s-a trezit brusc şi profitând de o defensivă visătoare a gazdelor, a egalat în doar nouă minute, Jo şi Pedro punctând lejer. Thriller-ul moldav a continuat şi după odihnă. În minutul 52, Buş a amânat pentru cinci minute posibilitatea de a deveni singur  golgeterul Ligii I, atacantul gazdelor transformând apoi un penalty. Popa (‘62) şi Moruţan (‘72) au fost aproape de 4-2 însă nu au reuşit să atingă ţinta. Chiar fără Stoican pe bancă, Iaşul s-a trezit în final. Cissé, la debutul la CSM, a semnat în minutul 77 ratarea sezonului, trimiţând peste poarta goală de la doi metri, iar Cristea a egalat în minutul 80. Per total, remiză echitabilă, cele două echipe onorând  cum se cuvine derbiul Moldovei .

Stoican, din nou eliminat

^Asistenţa a fost sub aşteptări, circa 2500 de spectatori fiind prezenţi la meci. Printre aceştia s-au numărat şi mai mulţi ieşeni, între care şi o galerie formată din circa 50 de persoane. ^Căpitanul gazdelor a fost ex-ieşeanul Tincu. Pe banca de rezerve a botoşănenilor s-a aflat un alt jucător al CSM, Florin Plămadă. ^ Abia revenit pe banca ieşenilor, după ce a ispăşit o suspendare de două etape, Flavius Stoican a fost eliminat în minutul 57, după ce a protestat la faza penaltiului. Eliminat a fost şi tehnicianul gazdelor, Costel Enache, în minutul 80, tot pentru proteste ^ Meciul dintre echipele Dinamo şi Concordia Chiajna, care urma să se dispute de la ora 21.00, în etapa a XI-a a Ligii I, a fost amânat ca urmare a avertizării emise de emisă de Administraţia Naţională de Meteorologie ^

Costel Enache: “Îmi asum partea mea de vină, însă şi alţii ar trebui să recunoască că au greşit. Nu a fost penalty la ieşeni, nouă nu ni s-a acordat penalty în minutul 91, iar Frăsinescu trebuia să primeacsă trei cartonaşe galbene.”

Flavius Stoican: “La faza în care am fost eliminat doar am întrebat de ce a dat penalty, nu am adresat injurii. Am fost trimis în tribună mult prea uşor, nu mai avem voie să vorbim.”

1. CFR          10        9          1          1          19-6   25 (^13)

2. Craiova      11        6          4          1          17-9   22 (^4)

3. Astra         10        6          3          1          16-7   21 (^3)

3. FCSB        10        6          3          1          16-7   21 (^3)

5. Botoşani    11        6          2          3          19-13 20 (^2)

6. Timiş.        11        5          2          4          11-11 17 (^2)

7. Dinamo      10        5          1          4          15-10 16 (^4)

8. Voluntari    11        4          2          5          13-14 14 (-1)

9. Iaşi            11        3          5          3          11-14 14 (-1)

10. Viitorul     10        3          2          5          7-10   11 (-4)