Contraatacul care "ucide"

duminică, 13 august 2000, 23:00

Victoria obtinuta de trupa lui Tira si Pastia este cea mai categorica realizata de echipa fanion in istoria participarilor in esalonul doi al fotbalului romanesc. Ea s-a conturat in ultimele 20 de minute ale partidei, dupa o prima repriza dominata, aproape categoric, de gazde. De altfel, Fanel Tira a recunoscut, intr-un interviu pe care il veti putea citi in numarul de miine al Monitorului, ca Unirea 2000 a avut noroc in prima repriza. Oricum, norocul tine de cele mai multe ori cu cei mai buni, astfel ca, finalmente, toti cei prezenti au considerat victoria oaspetilor meritata si justa, in conditiile in care ea ar putea fi considerata drept ireala, fata de aspectul jocului.
Nimic din ceea ce s-a intimplat in prima repriza a meciului de la
Onesti nu anunta dezastrul din actul secund, cind fotbalistii focsaneni au jucat perfect cartea contraatacului si au
ingenuncheat o formatie gazda incapabila sa realizeze ce se
intimpla pe teren. Onestenii puteau deschide scorul prin Iriza, Gorga, Barbinta si C. Munteanu, dar Barbu si Dumitriu, fiecare de cite doua ori au avut interventii excelente. Pe fondul dominarii teritoriale a gazdelor, focsanenii au prins curaj pe contraatac si au marcat cinci goluri, patru dintre acestea venind in urma unor contraatacuri "ucigase". Folosind un 5 – 3 – 2 elastic, Tira a dat lovitura la primul sau meci din campionat, la cirma echipei de pe malul Milcovului.
Ultimele 20 de minute ale partidei de la Onesti pot fi comparate cu
un meci de box in care unul dintre pugilisti isi loveste adversarul
aflat la podea, iar arbitrul este incapabil sa intrerupa meciul
deoarece regulamentul nu-i permite.
Victoria obtinuta de Unirea in prima etapa a campionatului ii obliga pe fotbalisti sa joace din ce in ce mai bine. Meciul cu FC Onesti a trecut, drumul este greu in continuare, iar desconsiderarea adversarilor ar putea echivala cu o sinucidere. Daca fotbalistii au inteles ca nici un meci nu seamana cu altul, atunci simbata, cind vor juca cu Precizia Sacele pe teren propriu, ar trebui sa asistam la o noua victorie categorica a lor.
Filmul meciului:
Min. 13: Iriza a sutat la coltul scurt, insa Barbu a fost la post
Min. 22: Barbinta a reluat periculos spre poarta, dar Dumitriu s-a interpus salvator
Min. 29: Iriza a sutat puternic de la 25 de metri si Barbu a scos de sub transversala
Min. 30: Dumitriu a mai deviat un balon trimis din citiva metri de C. Munteanu
Min. 44: Petrica i-a "furat" mingea lui Nichifor, a patruns decis si a marcat cu un sut la coltul lung: 0 – 1
Min. 50: Barbinta a reluat "din prima", dar nu a nimerit poarta
Min. 60: Velicioiu a scapat singur, insa Barbu s-a opus golului cu un reflex salvator
Min. 68: Avram a lobat peste Floria, iesit in intimpinare: 0 – 2
Min. 72: Chebac a scapat singur, dar a sutat pe linga poarta
Min. 74: Chebac i-a pasat decisiv lui Atanasoaie, care a inscris in poarta goala dupa ce l-a driblat pe Floria: 0 – 3
Min. 80: Avram a insistat la o minge ce parea pierduta si a trimis in bara portii adverse
Min. 82: Streltov a trimis cu capul, putin pe linga poarta aparata de Floria
Min. 84: Streltov a sutat, Floria a respins pina la Dumitriu care a indeplinit o simpla formalitate: 0 – 4
Min. 85: D. Dogaru a dat o pasa de 50 de metri, Iacob a sprintat si a lobat mingea peste Floria: 0 – 5