Au predat lanterna!

duminică, 08 octombrie 2006, 20:37

Echipa ieseana de handbal masculin a reusit sa predea simbata lanterna clujenilor, in conditiile in care ardelenii au fost „curentati” de detinatoarea Challenge Cup. Si asta in ciuda infringerii consistente pe care iesenii au inghitit-o la Medgidia, una insa peste ceea ce s-a vazut in teren. Cu Damian extrema dreapta in absenta lui Mironescu, cu Elisei pivot pe tot parcursul meciului respectiv cu Chike si Dimofte interi, Politehnica s-a descurcat bine in prima parte, cita vreme a condus cu 6-3 (‘9) si 9-7 (’16). Chiar daca in urmatoarele opt minute s-a instaurat seceta iar gazdele au marcat de cinci ori consecutiv, pauza a gasit cele doua echipe la distanta mica. Tot bine a decurs si jumatate din actul secund, cu trei egalitati consemnate in min. 34 (18-18), min. 44 (22-22) si min. 45 (24-24). Apoi constantenii s-au desprins putin si in ultimele zece minute s-au distantat groaznic in conditiile in raportul reusitelor a fost net, 10-2. „Din nou am ratat doi de 7 m in momente de echilibru iar in centru n-am avut un cap limpede. Au fost apoi si alte ratari mari care demonstreaza ca pentru o echipa de liga sint putine patru antrenamente cu mingea pe saptamina.”, a declarat antrenorul Costel Schender, care s-a aratat dezamagit din nou de Craescu si a remarcat prestatia interului Caciuc, despre care s-a aratat interesat si antrenorul de la Medgidia, Ion Craciun, care este si tehnicianul lotului national de tineret.
Pentru Politehnica au marcat Dimofte (7 goluri), Caciuc (6), Chike (4), Elisei (4, 1 din 7m), Damian (3), Velicu (2), Crainiceanu (1) si Craescu (1), in vreme ce de la gazde principalii marcatori au fost Murtaza si Enescu, ambii cu cite sapte reusite.
Celelalte partide ale etapei a 5-a: HCM Brasov – UCM Resita 24-34 (8-18), Poli-Izometal Timisoara – HCM Constanta 24-24 (13-10), Steaua Bucuresti – Bucovina Suceava 40-26 (20-12), Dinamo Bucuresti – Universitatea Cluj 42-15 (21-5) si CSM Bistrita – Minaur Baia Mare 24-22 (12-10). Partida Uztel Ploiesti – Pandurii Tg Jiu se joaca miercuri.
Etapa viitoare (simbata, 14 octombrie): Politehnica – Minaur, U Cluj – CSM Bistrita, Bucovina – Dinamo, Pandurii – Poli-Izometal, UCM Resita – Uztel si CSM Medgidia – HCM Brasov. Partida HCM Constanta – Steaua Bucuresti se joaca in avans, miercuri 11 octombrie, in direct pe TV Sport de la ora 17.00.
10. Bucovina 5 2 0 3 127-148 4
11. Minaur 5 1 0 4 140-156 2
12. Brasov 5 1 0 4 117-134 2
13. Politehnica 5 0 0 5 119-156 0
14. U Cluj 5 0 0 5 114-156 0