Capitala, cu ochii pe Timisoara!

vineri, 14 decembrie 2007, 22:08
6 MIN

Tabloul meteorologic din ultimele zile nu ne lasa nici o urma de dubiu: iarna si-a intrat in drepturile legitime si este normal, mai ales ca Sarbatorile sint pe-aproape. Totusi, fotbalul romanesc isi trage ultimele rasuflari ale anului pe duca 2007, iar jucatorii din Liga I sint obligati sa mai joace un meci, fie pe zapada, fie in mocirla, inainte de a fi trasa definitiv cortina.

Exceptie fac doua echipe, Ceahlaul si Rapid, care trebuie sa joace, miercuri, meciul restanta din etapa a IX-a, dar Rapidul chiar merita acest lucru, fiindca si-a aminat degeaba partida, iesind din primul tur al Cupei UEFA.

Pina miercuri, mai avem de urmarit opt meciuri din a doua etapa a returului. Culmea este ca aceasta etapa se arata a fi grozav de interesanta, facuta anume sa ducem doua luni si ceva dorul fotbalului intern. Trei capete de afis rasar din programul rundei. La Bistrita, Rapidul intilneste Gloria locala si, cu siguranta, Nelutu Sabau, antrenorul gazdelor, si-a uitat trecutul visiniu, dupa cum a dovedit ca si l-a uitat si pe cel alb-rosu.

Acel 2-2 din tur, ii arde si acum la lingurica pe giulesteni, mai ales ca, dintre granzii Capitalei, ei sint cei cu pretentii mai mari la detronarea liderului. La Vaslui, Dinamo se zbate pentru victorie pe un teren unde s-a obisnuit sa cistige. Ce-i drept, strajerii lui badia Dorinel stiu sa invinga "ciinii" doar in fief-ul lor, dar meciul se joaca la Vaslui, unde gazdele sint hamesite de victorii. In fine (am trait s-o vedem si pe asta!) un derby provincial, care va fi urmarit cu sufletul la gura in toate cotloanele Bucurestiului: Poli Timisoara – CFR Cluj.

Rapidisti, dinamovisti, stelisti, toti vor tine pumnii violetilor lui Marian Iancu, pentru a stopa ascensiunea tot mai evidenta a clujenilor spre Liga Campionilor. In cazul in care legiunea straina de pe Gruia va cistiga meciul care incheie etapa, CFR va lua un avans, in primul rind, psihologic, in lupta pentru titlu.

Nici zona retrogradarii nu este mai linistita: Universitatea Craiova – Poli Iasi pare a fi meciul cel mai aprig, dar nu este de neglijat nici disputa "sepcilor rosii", cu formatia-minune din Urziceni. Asta in timp ce suporterii din Gorj si Arad asteapta minuni, de la Galati, respectiv, Mioveni!

Recital in Cring

Gloria Buzau – Ceahlaul Piatra-Neamt 4-1 (2-1). In primul meci al etapei, golul marcat de nemteni prin Doicaru (’23) nu prevestea nimic bun pentru gazde. Elevii lui Fane "Mourinho" Stoica au egalat in minutul urmator prin Litu, si peste alte doua minute, datorita golului brazilian al nigerianului Dino Eze. Claudiu Ionescu a inscris si el doua goluri de generic in minutele 50 si 90.