Cei sapte cavaleri ai ringului

luni, 15 iulie 2002, 23:00

Ieri, in cadrul Campionatului European de box de la Perm, alti trei pugilisti romani au obtinut viza pentru sferturile de finala, care se vor desfasura astazi si miine. Astfel, Viorel Simion ( 57 kg) a dispus de spaniolul David Gallardo, prin abandon dictat de arbitru (RSC), in rundul 2, si va lupta pentru un loc pe podium cu germanul Thomas Pfaff, care l-a invins clar de polonezul Krzystof Szot. Tot prin RSC, dar in repriza a II-a, si-a invins Lucian Bute (75 kg) adversarul, croatul Nikola Sekloca, galateanul avind sanse mari de accedere in semifinale, deoarece adversarul din sferturi – Karoly Balczai (Ungaria) – nu-i poate pune mari probleme, desi l-a terminat in primul rund pe Ivan Dercacenco (R. Moldova). Singurul roman care a cistigat doar la puncte este chiar cel cu cele mai mari sanse la titlul european. Asta nu inseamna decit ca Marian Simion (71 kg) nu s-a prea omorit cu firea in fata iugoslavului Geard Ajetovic, obtinind, totusi, o decizie clara din partea arbitrilor, cu 22-10. Adversarul lui Marian in sferturi va fi Andrei Mihailov (Belarus), cistigator la puncte in fata lituanianului Rolandas Iasiavicius. Daca va trece si de acesta, cel mai mare dintre fratii Simion va juca, in semifinale, cu un boxer puternic, fie rusul Andrei Misin, fie turcul Bülent Ülüsöy, ambii invinsi de Marian la Mondialele de anul trecut.
Astazi, la Perm, patru dintre cei sapte boxeri romani vor incerca sa treaca pragul sferturilor. Mai intii, Bogdan Dobrescu, vicecampion european la categoria 51 kg, va lupta cu bulgarul Vladimir Aleksandrov (bronz la Mondiale), urmind ca, in caz de victorie, sa-l intilneasca, in semifinale, chiar pe campionul mondial, Jerome Thomas (Franta), favorit clar in lupta cu Kunitin, din Belarus. Valdemar Cucereanu (54 kg) se va infrunta cu georgianul Lasa Ochigava, daca va cistiga, urmind a-l intilni fie pe Hatigov (Belarus), fie pe azerul Mamedov. Dorel Simion (67 kg) va avea, practic, unda verde pentru finala, daca va trece de turcul Fyrat Karaoglu, singurul sau obstacol serios in lupta pentru titlu fiind rusul Timur Gaidarov. In sfirsit, Sorin Tanasie (48 kg) va boxa cu un alt turc, Ibrahim Aidogan, sansele acestei intilniri fiind considerate egale. (GIN)