Steaua: Zapata – Ogararu, Radoi, Goian, Marin – Petre (’56 – Ghionea), Lovin (’79 – Kapetanos), – Nicolita, Dayro Moreno, Semedo (’64 – Toja) – Arthuro. Antrenor: Marius Lacatus

Lyon: Lloris – Reveillère, Cris, Boumsong, Grosso – Makoun, Toulalan, Juninho (’86 – Källström) –  Keita (’66 – Fred),  Benzema (’79 – Mounier), Ederson. Antrenor: Claude Puel.

Arbitri: Grzegorz Gilewski – Maciej Wierzbowski, Rafal Rostkowski (Polonia).

Cartonase galbene: Nicolita / Toulalan

1-0, min. 8: deschis de Dayro, Ogararu centreaza perfect si lovitura de cap, cu pamintul a lui Arthuro trimite mingea la radacina barei.

2-0, min. 12: corner executat de Nicolita, Goian, aflat cu spatele, plaseaza balonul cu omoplatul, iar Lloris atinge mingea dar n-o poate retine.

Carto

2-1, min.23 : Keita suteaza naprasnic din unghi, de la 14 metri, dupa o diagonala a lui Maicon.

2-2, min.33 : Benzema, cu capul, din centrarea lui Grosso, complet liber pe partea stinga.

3-2, min. 45: Ovidiu Petre se inalta si inscrie cu capul, dintr-un nou corner executat de pe dreapta de Nicolita.

3-3, min. 69: Fred inscrie din careu, dupa o centrare a lui Toulalan prelungita de Juninho.

3-4, min. 71: verticalizare Juninho, preluare excelenta si sut Benzema, peste Zapata

3-5, min. 90^1: Zapata respinge sutul lui Fred, dar atacantul brazilian nu iarta mingea revenita la el.

De la mijloc in jos, vulnerabili, de la mijloc in sus, formidabili. Succinta caracterizare facuta de Marius Lacatus adversarilor Stelei din meciul de marti s-a adeverit din plin. In primele minute, s-a verificat partea I, intre minutele 23-33, partea a doua. In citeva atacuri, Steaua a facut varza din apararea lyoneza, in frunte cu portarul Lloris. Din minutul 15 (pentru ca si Dayro a avut ocazia de a scrie 3-0 pe tabela), Lyon a aratat de ce este campioana perpetua a Frantei. Iar combinatiile la centrul terenului ale jucatorilor lui Claude Puel se desfasurau in voie, pentru ca trioul din spatele lui Arthuro era preocupat de ofensiva, facind ca pina si redutabilul cvarter defensiv Radoi -Goian-Petre-Lovin sa fie prins de multe ori pe contre-pied. Asa ca Benzema a zburdat la mijlocul terenului, iar pasele gresite ale lui Arthuro provocau fibrilatii intense lui Lacatus. Astfel s-a facut 2-2 mai repede decit in halucinantul Romania – Franta, la cel de-al doilea gol, Grosso defilind pe bulevardul lasat de Ogararu. Daca mai adaugam inca doua mari ocazii ale francezilor si doua interventii bune ale lui Zapata, nu este de mirare ca pastrarea acestui 2-2 incepea sa para o utopie. Steaua a depasit, insa, momentul critic in finalul primei reprize, incepind sa conteze in atac, iar fragilitatea lui Boumsong si Lloris s-a vazut din plin la golul lui Ovidiu Petre.

Lyon a inceput in forta partea secunda, iar Zapata si-a salvat echipa la un gol gata facut de Benzema. Si chiar daca Steaua a parut mai bine organizata in defensiva, a fost facuta KO in doua minute de Fred si Benzema, in conditiile in care arma secreta aruncata de Lacatus, columbianul Toja, a gresit in serie. Finalul a mai adus un gol lyonezilor, care au dovedit precaritatea echipei bucurestene in fata unui adversar de clasa.

Bayern München – Fiorentina 3-0

Au marcat: Klose (‘4), Schweinsteiger (’25), Zé Roberto (’90). Cu Mutu in teren pe tot timpul intilnirii, Fiorentina a fost invinsa categoric de echipa germana, care se dovedeste, in ciuda formei slabe din campionat, principala favorita a calificarii in optimi. Nemtii au avut un inceput formidabil, un gol si o ratare imensa, apoi au cedat initiativa punctind pe contraatac. Fiorentina pare a fi singura sansa a Stelei de a continua in Cupa UEFA.

Clasamentul grupei F

1. Bayern       3          2          1          0          5-1     7

2. Lyon           3          1          2          0          8-6     5

3. Fiorentina  3          0          2          1          2-5     2

4. Steaua       3          0          1          2          3-6     1

Urmatoarea etapa (5 noiembrie): Lyon – Steaua, Fiorentina – Bayern.

Ploaia de goluri

n in cele opt partide de aseara in Liga Campionilor s-au inscris 36 de goluri

Grupa E: Villarreal – Ålborg 6-3. Rossi (’28), Capdevila (’33), Llorente (’67, ’70, ’84)), Pires (’79) / Saganowski (’19), Enevoldsen (’36), Johansson (’77); Manchester United – Celtic 3-0. Berbatov (’30, ‘51), Rooney (’77). Clasament: 1. Manchester – 7 p; 2. Villareal – 7 p; 3. Celtic – 1 p; 4. Ålborg – 1 p.

Grupa G: Fenerbahçe Istanbul – Arsenal 2-5. Silvestre (’13 – autogol), Güiza (’78) / Adebayor (’10), Walcott (’11), Diaby (’22), Billong (’49), Ramsey (’90); FC Porto – Dinamo Kiev 0-1. Aliev (’27). Sapunaru (P) a fost intergralist, Ghioane (K) a jucat pina in min 60. Clasament: 1. Arsenal – 7 p; 2. Kiev – 5 p; 3. Porto – 3 p; 4. Fenerbahçe – 1 p.

Grupa H: Zenit St. Petersburg – BATE Borisau 1-1. Tekke (’80) / Nehaicik (’52); Juventus Torino – Real Madrid 2-1. Del Piero (‘5), Amauri (’49) / van Nistelrooy (’66). Clasament: 1. Juventus – 7 p; 2. Real – 6 p; 3. BATE – 2 p; 4. Zenit – 1p.