Deja calificati la turneul final

luni, 15 martie 1999, 00:00

Trei saptamini de pauza si evolutia pentru prima data in acest an in Sala Polivalenta si-a pus oarecum amprenta pe evolutia echipei antrenate de Paul Paveliuc. Emotionati, baschetbalistii ieseni si-au dorit victoria in fata unei echipe in fata careia pierdea la Bucuresti la doar trei puncte diferenta. Diferenta de divizie existenta intre cele doua formatii (iesenii fiind echipa de tineret in timp ce oaspetii sint echipa de divizie B) si chiar prezenta a doi jucatori greci in formatia oaspete, n-a contat prea mult, pentru ca gazdele au reusit sa-si mai reprime din elanul necontrolat sesizabil in precedentele partide, lasind locul unor actiuni mai elaborate. Si daca bucurestenii au condus in debut si la pauza, iesenii au pus stapinire pe celelalte perioade ale partidei. Avind in Vrabie si Samoil (care a implinit in aceeasi zi 19 ani) doi fundasi tehnici iar sub panou doi buni recuperatori si marcatori (Dornescu si Seciu), CSS Unirea si-a asigurat victoria si implicit calificarea pentru turneul final chiar daca sezonul regulat nu s-a incheiat inca. "Daca aveam mai putine greseli individuale cred ca puteam cistiga mai consitent, insa emotiile si-a spus cuvintul in privinta baietilor. Ma bucur ca nu am mai avut acele caderi de 10-15 puncte ca in alte partide." – a spus la final antrenorul Paveliuc, care a apreciat ca echipa sa sufera inca datorita lipsei de omogenitate. In plus, el a mai adaugat ca obtinerea unui rezultat bun la turneul final este influentat de ajutorul pe care spera ca-l va primi pina atunci.
Pentru ieseni au marcat: Dornescu 23, Vrabie 19, Zetu 14 (1X3), Seciu 13, Samoil 11, Stefan 8, Jalba 4, Tarau 2.
In ultima etapa, pe 20 martie, iesenii vor intilni la Buzau echipa CSS Apcarom. Sezonul se incheie cu doua turnee la Bucuresti si Galati (la inceputul lunilor aprilie si mai). (Lucian M.)