Dinamo cade in propria „groapa”

duminică, 18 martie 2012, 23:00
7 MIN

* Gaz Metan Medias – Vointa Sibiu 0-2 (0-1). Vitinho (’38), Ciprian Petre (’46). Echipa din Medias nu a avut mila de vecina sa din resedinta judetului, cistigind un meci in care viorile prime au fost brazilianul Vitinho si Ciprian Petre. Primul a ratat doua ocazii in prima repriza, dar a si deschis scorul dintr-o centrare a lui Ciuca si tot el a fost faultat la marginea careului, in startul partii secunde, prilejuindu-i lui Petre o executie exceptionala din lovitura libera. Ciuca a fost eliminat in min. 52, pentru un fault la Iulian Popa, insa sibienii n-au fost in stare sa inscrie nici in situatie de superioritate.

* CFR Cluj – Pandurii Tirgu Jiu 2-0 (0-0). Sougou (’60), Kapetanos (‘90^3). CFR nu a contat in prima repriza, dominata sufocant de echipa gorjeana, care s-a jucat cu ocaziile. Insa in min. 60, fundasul Cardoso, neatent, i-a pus mingea pe tava lui Sougou, care a scapat singur cu portarul Mingote si a inscris. Oaspetii au cazut dupa acest gol, iar in prelungiri clujenii si-au asigurat victoria prin cel mai productiv atacant al ei din ultimele etape, grecul Pandelis Kapetanos.

* Petrolul – "U" Cluj 2-2 (1-0). Oprita (’40), Zerka (’71) / Grozav (’59), Cristea (’89 – penalty). Aflata intr-o situatie dificila in clasament, echipa prahoveana si-a asigurat avantaj la pauza, Oprita reluind cu capul din centru careului, lovitura de colt executata de Boudjemaa. Gicu Grozav a egalat pe un contraatac, declansat de "printul" Adrian Cristea, mingea fiind deviata de portarul lituanian al Petrolului, Povilas Valincius. Gazdele pareau sa-si asigure victoria datorita debutantului marocan Zerka, insa in final, Clujul a primit un penalty dintr-un hent involuntar si a obtinut un punct. Trebuie spus insa ca arbitrul Augustus Constantin a inchis ochii la un hent ceva mai clar al fundasului ploiestean Bikana, iar Grozav a fost oprit eronat pentru ofsaid cind era scapat singur spre poarta. Remiza, insa, nu ajuta nici o echipa dintre cele doua.

* Dinamo – Sportul Studentesc 1-3 (1-2). Niculae (‘2) / Nistor (’15), Ferfelea (’32), Lazar (’81). In "Groapa" lor, dinamovistii s-au jucat cu inima sefului lor, Cristi Borcea, care a urmarit meciul de la fereastra spitalului, in ciuda interdictiilor medicale. Un meci care parea usor pentru lider, care a deschis scorul in start dupa centrarea lui (evident!) Munteanu, reluata de Danciulescu si prelungita de Marius Niculae. Insa "ciinii" au fost prea surprinsi de tupeul echipei lui Daniel Isaila, care au inscris gol dupa gol, spre stupoarea, din ce in ce mai evidenta, a gazdelor. Mai intii, Nistor a plonjat la centrarea lui Lazar, apoi portarul Balgradean a fost spectator la torpila lui Ferfelea, iar bomboana pe coliva alb-rosie a fost pusa de Lazar, care a sutat de la 20 metri. Sa mai remarcam faptul ca in echipa oaspete a debutat, in timpul aditional, un pusti de 14 ani, Razvan Popa. A doua zi, s-a anuntat ca gruparea "ciinilor" va inaintea o contestatie privitoare la folosirea unui jucator venit de la Chimia Brazi (Serban), pentru a cistiga la masa verde un meci pe care l-a pierdut clar in teren.

* FC Brasov – Otelul Galati 0-2 (0-1). Didi (’32), Antal (’70). Echipa brasoveana a inceput in forta meciul, dar foarte curind s-a dovedit ca Otelul a trecut de pasa neagra. "Biciuiti" de antrenorul Dorinel Munteanu, otelarii au facut o partida excelenta inscriind doua goluri si ratind alte numeroase ocazii pe contraatac. Omul numarul 1 al galatenilor a fost Lucian Antal, care a centrat pentru lovitura de cap a lui Didi, la primul gol si l-a inscris pe cel de-al doilea, dupa o actiune personala incheiata cu un sut la coltul lung, de mare efect.

* Steaua – Astra Ploiesti 2-1 (2-1). Rusescu (’22), Pirvulescu (’35) / Laionel (’13). Steaua a intrat pusa pe fapte mari la revenirea in casa ei din Ghencea, dar Astra a deschis scorul, la o bilba colectiva a apararii lui Ilie Stan: Barboianu s-a distrat cu Geraldo si Pirvulescu, a centrat iar brazilianul Laionel a reluat de linga un Chiriches absent. Insa gazdele l-au supus la suplicii din ce in ce mai grele pe excelentul portar Lung, care insa a comis-o la golul egalizator al lui Rusescu. A urmat capodopera lui Paul Pirvulescu, care a sutat naprasnic de la 25 metri la vinclul opus, din alergare. Dupa pauza, gazdele au redus ritmul, dar au si avut situatii de poarta, nefructificate, deoarece toti jucatorii aveau chef de eurogoluri.

Ultimul meci al etapei, Ceahlaul Piatra Neamt – FC Vaslui se disputa astazi, de la ora 20:30, transmis de DigiSport.

Etapa viitoare (20-22 martie): Gaz Metan Medias – CS Mioveni, Pandurii Tirgu Jiu – Vointa Sibiu (miine), Petrolul – Concordia Chiajna,"U" Cluj – Astra Ploiesti, Otelul Galati – Dinamo (miercuri), Sportul Studentesc – CFR Cluj, Rapid – Ceahlaul, FC Vaslui – FC Brasov, FCM Tirgu Mures – Steaua (joi).