Doar cu Amariei…

vineri, 03 decembrie 1999, 00:00

Dupa ce a pornit cu dreptul la acest turneu final, nationala Romaniei a inregistrat prima infringere, in compania Frantei, o echipa pe care n-a reusit sa o invinga de mai mult timp. Desi au avut controlul o foarte buna perioada de timp, romancele au resimtit din plin apararea agresiva a adversarei in partea a doua a jocului, marcajul la cea mai buna marcatoare, Carmen Amariei, dar si jocul modest al extremelor Patru si Varzaru. Condusa inca din debut dupa trei ratari de pe extrema ale lui Patru si parade ale portarului francez, Romania a revenit doar pe seama evolutiei foarte bune a interului Amariei si ale sale "ghiulele" de pe 9 m. Egalarea survenita in min. 13 (5-5) a venit odata cu intrarea extremei stinga Farcau, romancele avind avantaj de patru goluri pina aproape de final. Franta schimba insa apararea si marcajul la Amariei creeaza mari probleme in constructia atacului echipei romane. Egalarea survine in min. 30 (14-14), ea fiind urmata de o cursa in doi foarte strinsa. Cu doar trei goluri marcate in prima jumatate a reprizei secunde, Romania pastreaza egalitate si pe fondul interventiilor portarului Hutupan. Desi a sperat intr-o noua revenire, nationala Romaniei a cedat totusi in final, o infringere care a readus cu picioarele pe pamint elevele antrenorilor Macovei, Tadici si Musi.
Alte rezultate inregistrate ieri in Grupa B: Austria – Coasta de Fildes 32-24 si Ucraina – Cuba 41-19.
Astazi este zi de pauza, Romania urmind sa intilneasca miine, de la ora 16.30, nationala Austriei. (Lucian M.)