Doar locul 4 pentru voleibalistele iesene

luni, 26 aprilie 1999, 23:00

Ieri s-a incheiat la Bucuresti turneul final al campionatului national de volei pentru junioare 1, care a reunit la start cele mai bune echipe din tara la aceasta categorie de virsta. Penicilina CSS Unirea a ocupat in final locul 4, avind un bilant de trei infringeri si o victorie. Iesencele au invins cu 3-0 pe CSS Braiconf Braila, dar a pierdut cu 0-3 intilnirile cu LPS Dacia Pitesti si CSS Unic Piatra-Neamt si cu 2-3 meciul impotriva formatiei CSS1 Farul Constanta. Clasamentul final arata astfel: 1.Pitesti, 2.Constanta, 3.Piatra-Neamt, 4.Iasi, 5.Braila. Cea de-a sasea echipa care ar fi trebuit sa participe la turneu, CSS Casirom Turda, a renuntat deoarece nu a avut bani pentru a efectua deplasarea. Turda cistigase titlul national la junioare II si, ironia soartei, dupa un campionat lung si costisitor, nu a mai avut bani pentru turneul final. Este trist, insa si Penicilina CSS Unirea a fost foarte aproape de a ramine acasa din acelasi motiv. Comentind pe scurt pozitia ocupata, este un regres fata de anul trecut, cind, cu aproape aceeasi echipa, iesencele cucereau medaliile de bronz. Bilantul obtinut de voleiul juvenil iesean in acest sezon este insa destul de bun, pentru ca pe linga acest loc 4, Penicilina CSS Unirea se poate lauda cu faptul ca junioarele II au urcat pe cea de-a treia treapta a podiumului. (D.S.)