Dubla confruntare handbalistica Roman – Iasi

sâmbătă, 20 martie 1999, 00:00

Pentru ca in Roman nu exista o sala de sport adecvata pentru meciuri oficiale, iar vremea este neprielnica disputarii unei partide in aer liber, astazi echipa romascana LPS-CSS va indeplini rolul de "gazda" la Piatra Neamt in partida cu CSM Iasi XXI. "Nu putem sa ridicam pretentii la victorie pentru ca iesencele sint printre favoritele la promovare. CSM este o garnitura foarte puternica si bine asezata in teren, avind totodata si avantajul experientei de joc superioare. Din cite stiu, echipa din Iasi a plecat inca de joi la Piatra Neamt, pentru a se acomoda cu terenul si pentru a fi intr-o forma cit mai buna in ziua meciului", a spus Ioan Holban. Si tehnicianul echipei romascane s-a dovedit a fi bine informat, handbalistele iesene, viceliderele Diviziei A – Seria Est, plecind spre Piatra Neamt joi dimineata, cu autocarul. Dar clubul iesean nu suporta cheltuieli suplimentare gratuit, joi si vineri fiind zile "pline", nu de vacanta, in aceasta perioada elevele lui Veniamin Lupan disputind o dubla intilnire amicala cu Fibrex Rifil, echipa de prima liga ce se pregateste pentru turneul de sala de la Oradea. Astfel, joi, in Sala Ceahlaul, Fibrex s-a impus cu 26-21, dupa ce la pauza iesencele conduceau cu 14-11. " Nu m-a interesat rezultatul. Dupa pauza am rulat intregul lot de jucatoare, iar pe Lenuta Bors am menajat-o in repriza secunda. Am experimentat o noua formula in defensiva, cu doua handbaliste avansate si numai patru pe linia de 9 metri", ne-a spus tetefonic Veniamin Lupan, care ne-a adus la cunostinta si rezultatul inregistrat in cea de-a doua confruntare, terminata tot cu victoria gazdelor, ce s-au impus cu 28-24 (16-10).
Confruntarea Roman – Iasi va continua si duminica, tot la Piatra Neamt, unde urmeaza sa se confrunte junioarele, partida fiind decisiva deoarece cistigatoarea ia o optiune importanta pentru calificarea la turneul semifinal. In acest context, tehnicianul Ioan Holban, care este antrenor si la LPS Roman, prefera sa menajeze junioarele ce fac parte si din lotul de senioare. Nu acelasi lucru il face omologul iesean Veniamin Lupan, aflat si el in postura de dublu antrenor, dar care prefera sa le foloseasca pe junioarele Mihaela Sandu si Magdalena Velicu in ambele confruntari. "Nu le strica citeva minute intr-un meci de senioare", spune Veniamin Lupan, adaugind ca pe parcursul meciului cu divizionara A din Roman va pregati confruntarea din etapa viitoare, mult mai dificila, de la Sfintu Gheorghe. (Leonard CANANAU)