Fanta Beach Volley, o reusita

duminică, 13 septembrie 1998, 23:00

Strandul municipal a gazduit in week-end-ul recent incheiat un atractiv concurs de volei pe plaja, in organizarea Coca-Cola Iasi, cu sprijinul F.R.V., R.A.J.A.C. si D.J.T.S. A fost prima manifestare sportiva de acest gen in orasul nostru, premiile oferite de organizatori atragind la start 24 de echipe (14 de baieti si 10 de fete). In ultima zi, cea a finalelor, meciurile au fost deosebit de spectaculoase, ultimele echipe ramase in cursa pentru milionul pus la bataie de organizatori fiind de valori sensibil egale. La fete, potul cel mare l-a luat formatia Godzilla Iasi, alcatuita din Anda Axinte si Ioana Sirbu. Cele doua au fost componente ale echipei CSS Unirea, campioana nationala anul trecut la junioare I. Pe locurile 2 si 3 s-au clasat, in ordine, Amigos (alcatuita din Mihaela Cantoreanu si Corina Chipireg) si Tigroaicele (Simona Finaru si Gabriela Parasc). La baieti, podiumul a avut urmatoarea componenta: 1.Miorita (Costel Hurmuzache si Iulian Pusca), 2.Pic si Poc (Nicolae Stanescu si Cristian Pislaru), 3.Victoria (Victor Calinescu si Ovidiu Nistor). Echipa Miorita a fost din Bacau, celelalte formatii fiind din Iasi. Cistigatorii au primit cite un milion de lei, iar restul participantilor au fost recompensati pentru eforturile depuse cu produse coca-cola: tricouri, rucsaci, sepci. De altfel, numai maieul primit gratuit la startul turneului valoreaza 10 dolari, deci toti participantii au avut numai de cistigat. Dupa cum ne-a informat Liliana Patrascu, reprezentanta Coca-Cola Iasi, acest turneu a fost organizat pentru ca la anul Iasul sa intre in circuitul competitional intern, in orasul nostru urmind sa se desfasoare o etapa din campionatul national. Manifestarea a fost o reusita deplina, singurul regret fiind numarul mic de spectatori prezenti in ziua finalelor. (D.S.)