Finala asteptata

miercuri, 21 aprilie 2004, 23:00

Cistigatoare la Bistrita, in prima mansa a semifinalelor Cupei Romaniei, cu 1-0, echipa Otelul Galati a invins si in retur, mult mai categoric, formatia Gloria, cu 4-0 (2-0). Autorii golurilor au fost Cosmin Marginean (‘1), Cornel Dobre (’21), Ciprian Danciu (’75) si Augustin Calin (’80). Echipa galateana s-a calificat, pentru prima data intr-o finala de Cupa Romaniei. Totusi, orasul de la Dunare a mai fost de doua ori in aceasta postura. In 1973, divizionara C Constructorul Galati a fost invinsa, in finala, de catre… divizionara B, Chimia Rimnicu Vilcea, dupa doua partidele terminate cu scorul de 1-1 si 3-0, iar trei ani mai tirziu, CSU Galati (din esalonul secund) a pierdut cu scorul de 0-1 partida cu Steaua.
Cealalta semifinala, Dinamo – FC Arges, a pornit de la scorul de 1-0 pentru pitesteni, dupa meciul tur. In minutul 11, arbitrul iesean Anton Helesteanu l-a eliminat, corect, pe aparatorul argesean Danut Somcherechi, pentru un fault comis in postura de ultim aparator asupra lui Claudiu Niculescu. Apoi, dupa o sumedenie de ocazii ratate de gazde, dar si una a oaspetilor, Stefan Grigorie a reusit, in min. 36, sa egaleze scorul general. Repriza secunda a fost dominata la fel de clar de „ciinii rosii”, care si-au marit avantajul in minutul 57, printr-un penalty marca N&D: scos de Niculescu, transformat de Danciulescu. Finalul meciului a fost infierbintat, argesenii dind semne ca doresc sa realizeze marea surpriza, ratata de sirbul Nemanja Jovanovic, in min. 89. De remarcat faptul ca Dinamo s-a calificat, pentru a cincea oara consecutiv in finala Cupei Romaniei, cistigind trei din precedentele patru finale. (GIN)