Gabriela Mihalcea, prima in topul C.S.Politehnica

miercuri, 22 decembrie 1999, 00:00

Ieri a fost dat publicitatii clasamentul celor mai buni sportivi de la C.S. Politehnica, suprematia fiind detinuta ca si in anii anteriori de Gabriela Mihalcea. Medalia de argint cucerita la Cupa Europei cu echipa Romaniei si modul in care domina campionatele nationale si balcanice au propulsat-o in frunte. Iata insa cum se prezinta clasamentul, in partea sa superioara.
1. Gabriela Mihalcea (atletism). Dubla campioana nationala de seniori la saritura cu prajina, detine recordul Romaniei cu o performanta de 4.21 m. A participat la Campionatele Mondiale de atletism, este campioana balcanica si s-a clasat pe locul 2 cu echipa la Cupa Europei.
2. Mihai Axinte (tir). Campion national de juniori, s-a clasat pe locul 4 la Campionatele Europene de juniori.
3. Alina Motoc (sah). A participat la Campionatele Mondiale si Europene de juniori, ocupind locurile 9, respectiv 5. Este campioana nationala la categoria 12-14 ani.
4. Alina Pieptu (badminton). Este tripla medaliata cu argint la Campionatul National de seniori.
5. Marius Ciobanu si Flavia Chelaru (judo). Ambii sint vicecampioni nationali de seniori.
6. Stefan Vasilache (atletism). Medaliat cu aur la campionatul national de tineret, a ocupat locul 3 la seniori.
7. Paul Bilan (judo). Campion national de juniori, a participat la Campionatul European.
8. Simona Sacaleanu (tir). Este dubla campioana nationala de juniori.
9. Catalin Burlacu (baschet). Participant cu nationala de seniori la tunrneul semifinal al Campionatului European. Locul 5 in clasamentul FR Baschet.
10. Ciprian Lefter (judo). Component al nationalei de juniori, vicecampion national de juniori si madaliat cu bronz la seniori. (D.S.)