Greu cu Novak

luni, 26 ianuarie 2004, 00:00

Tenismanul Andrei Pavel s-a calificat ?n optimile de finala ale turneului de Grand Slam Australian Open, dupa ce l-a ?nvins, s?mbata, cu scorul de 4-6, 3-6, 7-5, 7-6 (7/3), 6-4, pe cehul Jiri Novak, cap de serie numarul 14. A fost pentru prima data in cariera sa cind Andrei a reusit sa intoarca un meci de tenis de la 0-2. Incepind cu setul al treilea, serviciile lui Pavel au inceput sa mearga ceas si romanul a cistigat cel de-al saselea meci cu Novak, in circuitul ATP, scorul intilnirilor directe fiind favorabil romanului cu 4-2. Dupa victoria in fata lui Novak, Pavel n-a avut clipe de liniste, deoarece, in cursul noptii trecute, l-a intilnit in optimi, pe capul de serie nr. 3, spaniolul Juan-Carlos Ferrero, care a trecut de suedezul Joachim Johansson. Pina atunci, insa, Andrei si-a asigurat, pentru calificarea in optimi (performanta egala, la Australian Open, cu cea din 1999) un cec ?n valoare de?75.000 de dolari?si?30 de?puncte ATP.?
Cel mai dramatic meci al optimilor masculine s-a disputat intre englezul Tim Henman si argentinianul Guillermo Ca?as, ultimul impunindu-se dupa 4 ore si 50 de minute de joc, dupa ce a fost condus cu 2-0. Surprizele au aparut, insa. in turneul feminin, acolo unde Venus Williams a cedat in fata colegei sale, Lisa Raymond, iar tinara ruso-frantuzoaica Tatiana Golovin a mai facut o victima, fosta ei compatrioata Lina Krasnorutkaia. Ieri dimineata, au avut loc primele meciuri ale optimilor, in care s-au stabilit primele doua sferturi de finala: Agassi – Grosjean, Roddick – Safin (masculin); Mauresmo – Zuluaga, Davenport – H?nin (feminin). (Nic. G)