Handbalistii ieseni se descurca si in deplasare

joi, 02 septembrie 1999, 23:00

Echipa masculina de handbal Politehnica Nena a efectuat in cursul acestei saptamini doua deplasari, la Vaslui si Bacau, pentru a sustine partide amicale de pregatire in perspectiva debutului in noul sezon. Fara a-i avea in componenta pe experimentatii Zepciuc, Ciocoiu si Dorofte (retinuti de probleme profesionale), tinerii ieseni au reusit la Vaslui sa dea o replica viguroasa Moldosin-ului pe parcursul a trei reprize, chiar daca au pierdut intilnirea la un gol diferenta (scor 46-45). Cu formula Pralea – Timofte, Adam, Halauca, Massari, Onuta si Baghiu, oaspetii au terminat prima parte in avantaj, scor 20-14, diferenta care s-a diminuat apoi, in conditiile in care a fost rulat intreg lotul de jucatori (Ruginosu, Vrinceanu, Leuciuc, Buga, Agrigoroaie si Hutanu). Remarcatii antrenorului C. Schender au fost Pralea, Adam si Timofte, insa cuvinte bune a avut si fata de prestatia jucatorilor care au acoperit flancul drept, respectiv Onuta si Baghiu. Ieri, iesenii s-au deplasat la Bacau, unde au intilnit prim-divizionara Universitatea UMU Bacau. Gazdele s-au impus cu 33-29 (15-13), insa elevii antrenati de Costel Schender si Tiberiu Daian au avut patru absenti de marca (Zepciuc, Ciocoiu, Dorofte si Adam). Formula de start a fost cea de la Vaslui, doar Leuciuc inlocuindu-l pe Adam pe postul de inter stinga. In repriza secunda, in echipa ieseana au mai intrat Buga, Agrigoroaie, Vrinceanu, Hutanu si Ruginosu, principalii remarcati ai antrenorilor fiind cei trei portari. Pentru ieseni au marcat: Leuciuc 7, Timofte 5, Massari 5, Vrinceanu 4, Halauca 3, Onuta 2, Hutanu 2 si Ruginosu 1. Simbata sau duminica iesenii vor primi, in Sala Polivalenta, replica echipei din Chisinau iar daca acestia nu vor onora cu prezenta vor intilni simbata, probabil de la ora 11.30, pe Moldosin Vaslui. (Lucian M.)