Iesenii au electrizat Capitala

duminică, 12 octombrie 1997, 23:00

Asa cum se preconiza, handbalistii de la Politehnica Mecon au cistigat la Bucuresti, in fata echipei bucurestene Electra ANEF. Chiar daca inceputul partidei a apartinut gazdelor, scor 5-2 (‘9), elevii antrenorilor C. Schender si T. Daian au revenit si s-au apropiat la un singur gol, 6-5 (’14) si 10-9 (’22). Cum la pauza tabela arata egalitate, era de asteptat ca oaspetii sa-si impuna jocul mai precis si mai complet, gratie si valorosilor ei componenti. Astfel, chiar daca Chirila a pierdut trenul si a ajuns la Bucuresti in dimineata partidei, el a avut o evolutie de exceptie, reusind sa se instaleze in fruntea marcatorilor. Alaturi de el, Ciocoiu a evoluat precis, dar si pivotul Massari, care se dovedeste din ce in ce mai bun in jocul de pe semicerc. Asadar, la reluare, iesenii reusesc patru goluri consecutive, si tabela arata 19-15 (’36). Diferenta creste vizibil, si dupa 26-19 (’49), se ajunge la 30-21 (’53). De remarcat ca bucurestenii au beneficiat de noua aruncari de la sapte metri (sapte ratate), in timp ce oaspetii au avut doar trei (una ratata). Despre partida, antrenorul C. Schender ne-a declarat: "Adversarul nostru a jucat agresiv, fara a arata veleitati tehnice deosebite. Noi am reusit sa dominam repriza secunda, atunci cind apararea a functionat bine, lucru care ne-a permis sa lansam dese contraatacuri. Un atu important pentru noi l-a reprezentat si reusitele din aruncarile de la distanta."
Poli Mecon: Pralea, Agrigoroaie – Chirila 9 goluri, Ciocoiu 7 (unul din 7 m), Massari 5, Adam 4 (1), Bocan 3, Pascutoi 2, Budeanu 1, Halauca 1, Arvinte, Ruginosu.
Etapa viitoare, care se disputa pe 18 octombrie, iesenii vor primi vizita echipei CSU Rapid Galati. (Lucian M.)