Invinsi dar invingatori

vineri, 17 noiembrie 2006, 22:04

Copiind parca scenariul de la Alexandria, partida de ieri din Divizia B de baschet masculin a inceput dupa ora oficiala de start cita vreme moldovenii de la Gama Cahul au ajuns cu sapte minute intirziere dupa ce au trecut cu greutate prin vama. Diferenta intre cele doua partide a fost ca oaspetii au beneficiat de timp de incalzire si tot diferenta a fost ca moldovenii au invins cu 71-64 (28-10, 12-14, 14-12, 17-28), dupa o partida in care au demonstrat ca au mult mai multa experienta decit adversarul. Cu ex-iesenii Lobanov (18 puncte) si Doros sub panouri si citiva tineri valorosi in rest, Gama a dominat si a aratat din start cine este „seful”, dupa ce a condus cu 12-0 pe tabela si apoi a avut avans de pina la 20 de puncte diferenta. In replica gazdele au atacat pripit, au ratat mult si au dat senzatia ca pot reveni abia in ultimul sfert (cind s-au apropiat la doua puncte cu un minut inainte de final) pe fondul de relaxare a adversarului, dupa ce s-au aparat foarte agresiv si dupa ce citeva actiuni individuale au avut sorti de izbinda. „S-a vazut lipsa de experienta. Le-am spus baietilor ca vor avea meci greu, sa uite victoriile lejere din primele doua etape. Sper ca acum au revenit cu picioarele pe pamint.”, a spus Costel Moscalu, antrenorul-jucator al echipei care, din fericire nu este afectata deloc de acest rezultat. Si asta in conditiile in care in scriptele FR Baschet intilnirea este punctata cu 20-0 in favoarea echipei iesene, cita vreme Gama Cahul nu puncteaza si nu are drept de promovare. Pentru echipa care saptamina viitoare va juca la Bucuresti cu cealalta echipa a Rapidului, punctele au fost marcate de Calinescu (18), Manache (17, 2×3), Moscalu (9), Amarghioalei (7, 1×3), Hurjui (5, 1×3), Moldoveanu (4), Holeiciuc (2) si Rusu (2).