Judoka ieseni, medaliati cu bronz

luni, 20 decembrie 1999, 00:00

La Oradea s-a desfasurat simbata campionatul national de judo pe echipe la seniori, in concurs intrind si doua formatii iesene. Au fost la start 9 echipe, Liberty Oradea dominind cu autoritate competitia. Cum primul loc a fost adjudecat de campioana Europei, interesanta a fost disputa pentru medaliile de argint si bronz. Pe treapta a doua a podiumului s-a clasat Dinamo Brasov, iar pe locul 3 s-au situat Steaua CSU Pitesti si Politehnica Iasi. In primul meci Politehnica Iasi (antrenor Constantin Bordea) a pierdut la Steaua CSU Pitesti cu 22-30 la puncte, scorul intilnirilor directe fiind egal (3-3). In recalificari iesenii au invins pe Judo Club Harghita cu 5-2. Echipa CSS Unirea a avut ghinionul de a intilni in primul tur pe Liberty, in fata careia a pierdut cu 0-7. Clubul Sportiv Scolar Unirea a avut o echipa si in concursul de senioare, care s-a clasat pe locul 4. Desi la prima vedere pare un rezultat bun, acest loc 4 este si ultimul, iesencele pierzind toate meciurile. (D.S.)