Lovitura de Baston la Craiova

miercuri, 27 octombrie 1999, 23:00

Otelul Galati – Ceahlaul Piatra Neamt 3-0 (0-0). Dupa o repriza egala, otelarii au deschis scorul in min. 48, la o gafa monumentala a portarului Lefter, care i-a pasat ideal lui… Mihalache. Tofan (’62) si Cernat (’75) au completat scorul.
FC Brasov – Farul Constanta 3-2 (1-1). Au marcat: Cozma (’33), Buta (’51), Isaila (’84) / Negru (’31), Chiratcu (’78 – penalty). Partida spectaculoasa, intre doua echipe aflate sub sabia lui Damocles. Golul victoriei a fost marcat de Isaila, revenit la echipa dupa ce s-a plimbat prin curtea Rapidului.
Gloria Bistrita – FCM Bacau 2-0 (1-0). Oana (’41), Mif (’88). Ca de obicei, bacauanii cei amarnici, au fost mielusei la Bistrita, o echipa care a avut meciul la discretie.
Petrolul Ploiesti – Universitatea Craiova 0-0 .In min. 38, Rosu (Petrolul) a vazut cartonasul rosu, ceea ce, avind in vedere si evolutiile din ce in ce mai slabe ale gazarilor, parea a fi mana cereasca pentru oltenii care au dominat cu dezinvoltura. Numai ca ploiestenii au fost cei care au avut doua mari ocazii…
Extensiv Craiova – Astra Ploiesti 0-1 (0-0 ). Baston (’64). Degringolada echipei antrenate de Cirtu continua, astralii cistigind in Parcul Romanescu chiar daca n-au rupt gura tirgului. Cea de-a doua echipa a Craiovei a fost la un pas de a se retrage din campionat, din cauza arbitrajelor, dar a renuntat in ultimul moment.
Rocar Bucuresti – CSM Resita 4-0 (0-0). Pitu (’49, ’89), Calugarita (’58 -autogol), Lica (’90). Desi resitenii au evoluat remarcabil in prima repriza, ei au fost nevoiti sa cedeze in primele minute ale celei de-a doua, datorita unor gafe ale defensivei. Si Rocarul urca…
Rapid Bucuresti – FC Onesti 3-1 (2-0). Lupu (’21), S. Radu (’43), Rat (’54) / Tanase (’65). Rezultat cit se poate de normal, rapidistii cistigind fara probleme. Revelatia partidei a fost tinarul Razvan Rat, titular in linia mediana.
Jocul FC National – Dinamo s-a disputat aseara, iar partida FC Arges – Steaua Bucuresti a fost aminata. (GIN)
Etapa viitoare (29-31 octombrie): FC Onesti – FC National; Farul Constanta – Rapid Bucuresti;
Universitatea Craiova – Rocar Bucuresti; CSM Resita – FC Brasov; Dinamo Bucuresti – FC Arges
Steaua Bucuresti – Otelul Galati; Ceahlaul Piatra Neamt – Gloria Bistrita; FCM Bacau – Extensiv Craiova; Astra Ploiesti – Petrolul Ploiesti. (GIN)