Subtitlu

vineri, 10 iunie 2011, 20:34
9 MIN

Cirpeli de iarna

Aflata la sfirsitul turului la cinci puncte de FC Bihor, sapte de Petrolul Ploiesti si CS Mioveni si noua de Vointa Sibiu, CSMU Politehnica Iasi avea nevoie de un parcurs perfect in retur pentru a promova in Liga I. De aceea, dupa bilbele continue din tur, era nevoie de o vacanta de iarna in care toate lucrurile sa mearga snur pentru ca Iasul sa aiba sanse reale pentru a urca in elita. Primii pasi au fost incurajatori: lotul a fost curatat de multe ciurucuri, s-a asigurat un program de pregatire corespunzator, inclusiv un cantonament in Antalya, s-a investit in echipament, sustinatoare de efort, etc. Lucrurile s-au impotmolit insa exact la capitolul cel mai important pentru o echipa, politica de lot. Fara nici un leu investit in achizitii, CSMU, care nu a fost in stare sa achizitioneze nici macar jucatori pe gratis mai importanti, ca Naidin ori Ljubovic, a mers pe linia imprumuturilor si a promovarii tinerilor din propria pepiniera. Startul returului a prins-o astfel pe Poli cu un lot mai bun decit cel din tur insa fara un fundas dreapta de meserie, cu putine solutii de valoare in afara primului "11" si cu grave probleme in zona centrala a defensivei. Intr-un cuvint, o grupare departe de a avea forta necesara recuperarii unui handicap important.

Start lansat, scurtcircuit rapid

Cu toate acestea, startul in retur a fost vijelios, CSMU bifind trei victorii in primele trei runde, incluzind aici derbyul cu CS Mioveni, rezultate care au adus Iasul la trei puncte de locul doi, promovabil! Amatorismul conducerii a tradat insa gruparea din Copou, care a gestionat cum nu se poate mai prost importanta perioada care a urmat. Aminarea meciului cu Slatina, care mai mult a incurcat decit a ajutat, si, mai ales, programarea acestuia intr-o zi neconvenabila, disputarea unui amical cu Otelul in urma caruia Gado a iesit din circuit o lunga perioada, lipsa de protectie a echipei ori tensionarea atmosferei la club au dus la prabusirea Politehnicii, care, in doar cinci zile, a pierdut doua meciuri importante, cu ALRO si FC Bihor. Ramasa doar cu sanse teoretice de a promova, Poli a marsat apoi pe accelerarea reconstructiei echipei, obiectivul principal stabilit in iarna. Antrenorul Adrian Falub a promovat cu mare curaj o multime de tineri, care, impreuna cu citiva fotbalisti mai experimentati care au confirmat (Tudor, Ghiceanu, Patrascu fiind cei mai importanti), au format un nucleu care s-a descurcat onorabil pina la final, in ciuda accidentelor cu Vilcea sau de la Alba Iulia. Remizind in deplasare cu  Petrolului si UTA, cistigind la Deva si celelalte partide disputate in Copou, fotbalistii au obtinut rezultate peste conditiile oferite si au incheiat cu fruntea sus un sezon in care nu au incasat nici o prima in retur si au testat de multe ori nivelul conditiilor care sint oferite, de regula, echipelor din esalonul trei.

Plusuri si minusuri la final de sezon

Tragind linie la capatul primului sezon din istoria CSMU Politehnica, se poate spune ca rezultatele au depasit conditiile oferite, amatorismul sefilor clubului tragind serios in jos o echipa formata cu citeva zile inainte de startul campionatului. Politica la virf (Ionut Negoita a condus clubul o buna parte din tur, desi a dat la Poli o suma modica, doar sub forma de imprumut; prestatia executivului a lasat de dorit si dupa plecarea lui Grigore Sichitiu, trecerea lui Mircea Ursu in fruntea clubului ducind si mai jos clubul), politica de lot (la Poli au fost adusi o multime de jucatori fara valoare, transferurile altora care confirmasera au cazut din motive puerile), de antrenori (demiterea inexplicabila a lui Ionut Popa in tur, imediat dupa cistigarea derbyului cu Petrolul Ploiesti, nesustinerea lui Adrian Falub intr-un moment in care acesta a dat semne de inchegare a echipei), lipsa transparentei sint doar citeva elemente care au facut ca Iasul sa ramina in Liga a II-a.

Intr-o mare neagra, actualul sezon a lasat si citeva tuse importante albe. Cel mai important aspect pozitiv este faptul ca Poli are, la ora actuala, un nucleu de echipa bun, citiva jucatori cu experienta de caracter si citiva tineri care au crescut mult. Acest lucru reprezinta un important punct de plecare pentru atacarea promovarii in sezonul viitor, obiectivul deja anuntat de sefii clubului.

Lotul de jucatori

Retur (24 de jucatori): Cl. Tudor 12, Patrascu 12, Siminic 12, Cretu 12, M. Florea 11, Ghiceanu 11, Herghelegiu 11, Muth 10, Panc 10, Kamara 9, Tanasa 8, Alexeev 7, Badic 7, Drida 7, Marin 7, Lukacs 6, Hutan 5, Avramia 5, Liuba 5, Gado 4, Tene 4, Vlaicu 4, Balan 2, Danciu 1.

Campionat (43 de jucatori!): Siminic 21, Panc 20, Herghelegiu 19, Drida 17, Kamara 16, Cretu 16, Vlaicu 15, Gado 12, Cl. Tudor 12, Patrascu 12, Panait 12, Palimaru 12, Anghelache 11, M. Florea 11, Ghiceanu 11, Cl. Ionescu 11, Muth 10, Tene 10, Cornea 10, Cohen 10, Tanasa 9, Al. Manea 9, Baiano 8, Alexeev 7, Badic 7, Marin 7, R. Neagoe 7, Tincu 6, Liuba 6, Lukacs 6, Hutan 5, Avramia 5, B. Sandru 5, A. Neagoe 4, Musumbu 4, Eze 3, Sirghe 3, C. Manea 2, Balan 2, Danciu 1, Farcas 1, R. Petcu 1, Serbanescu 1.

Eliminari, lovituri de pedeapsa

RETUR: Poli a primit doua  lovituri de pedeapsa, cu Turda si UTA, transformate de Tudor, respectiv Drida si a fost sanctionata cu un penalty, transformat de Borza (Deva). Poli a primit doua cartonase rosii, ambele pentru cumul de cartonase galbene: Muth (in minutul 78 al meciului de la Pitesti), Ghiceanu (in minutul 84 al partidei de la Deva). Iasul a avut superioritate numerica in meciul cu CSM Rimnicu Vilcea, Florin Sandu fiind eliminat direct in minutul 69.

TUR: Poli a primit doua penaltiuri, ambele transformate (cu FC Arges si Muresul Deva) si a fost sanctionata cu 4 lovituri de pedeapsa: 3 transformate (in partidele de la Vilcea, Craiova si Sibiu), una  ratata (Dulcea, de la CS Mioveni, in minutul 72). Poli a fost sanctionata cu 5 cartonase rosii, toate in primele 4 etape (!!!): Petcu (in minutul 51 al partidei cu ACU Arad), Panc (in minutul 38 al partidei cu FC Arges), Drida (in minutul 52 al partidei cu CS Mioveni, pentru cumul de cartonase galbene), Tincu (in minutul 75 al partidei cu CS Mioveni), Tene (in minutul 90^3 al partidei cu ALRO  Slatina, pentru cumul). Adversarele Iasului au fost sanctionate cu 4 eliminari: Sandulescu (CS Mioveni; min. 90^5 – 2 galbene), D. Ene (Slatina; min. 87), Moraru (FC Bihor; min. 58 -cumul), Budescu (Petrolul; min. 64 – cumul)

Rezultate inregistrate in retur

CSMU – ACU Arad 2-0 (0-0). Tudor (’57), Ghiceanu (’68).

FC Arges – CSMU1-2 (0-1). M. Ion (’61) – Ghiceanu (‘9), Lukacs (’51).

CSMU – CS Mioveni 2-1 (1-0). Patrascu (’17), Marin (‘90^1) – Huzuneanu (’77).

ALRO Slatina – CSMU Iasi 3-0 (1-0). Precup (‘2), Stoica (’57), Dulcea (’59).

CSMU – FC Bihor 0-2 (0-0). Markus (’55, ’77).

Muresul Deva – CSMU 2-3 (1-1). Borza (‘3, din penalty), Dirvaru (‘90^3) – Kamara (’31), Ghiceanu (’54, ’81).

CSMU – CSM Rimnicu Vilcea 0-2 (0-2). Geanta (‘6), Oct. Vasile (’35).

Petrolul Ploiesti – CSMU 1-1 (0-0). Catarama (’74) – Ghiceanu (’84).

CSMU – Gaz Metan CFR Craiova 1-0 (1-0). Muth (’37).

Minerul Lupeni – CSMU nu s-a disputat, gazdele fiind retrase din tur.

Silvania Simleul Silvaniei – CSMU 0-3 la masa verde, gazdele retragindu-se inaintea returului.

CSMU – Ariesul Turda 1-0 (1-0). Tudor (’15, penalty).

Unirea Alba Iulia – CSMU 2-0 (2-0). Muresan (’11, ’35).

CSMU – Vointa Sibiu 2-0 (1-0). Kamara (’38), Drida (‘90^1).

UTA – CSMU 2-2 (0-1). Nadaban (’51), Capata (’85) – Liuba (’15), Drida (‘90^1, pen).

Meciurile din tur

ACU Arad – CSMU 1-0 (1-0) Lupascu (‘5).

CSMU – FC Arges 2-1 (1-0) Cirstea (’42 – autogol), Drida (’73, penalty) – Mar. Vintila (’57).

Mioveni – CSMU 1-1 (0-0) Galan (’81) / Tincu (’64).

CSMU – Slatina 0-0

FC Bihor – CSMU 2-1 (1-0) Markus (‘6), Birza (’81) – Cohen (’89).

CSMU – Muresul Deva 2-0 (1-0) Panc (’39, penalty), Palimaru (’90).

CSM Rimnicu Vilcea – CSMU 3-1 (1-1) Posteuca (‘45^1), Balauru (’73, penalty), Radulescu (’90) – Palimaru (’32).

CSMU – Petrolul 3-1 (1-1)

Panait (’12), Palimaru (’63), Drida (’90^3) – D. Stan (13).

Partida cu Minerul Lupeni nu s-a mai disputat, din cauza retragerii adversarului din campionat.

Gaz Metan CFR Craiova – CSMU 0-3 la masa verde, gazdele evoluind timp de trei minute fara doi jucatori sub 21 de ani. Pe teren a fost 1-0, Trifu inscriind in minutul 77, din penalty.

CSMU – Silvania 2-0 (1-0) Gado (’39), R. Crisan (‘90^2 – autogol).

Turda – CSMU 1-0 (1-0) Tony (‘27).

CSMU – Alba Iulia 4-0 (2-0) Oara (’15 – ag), Herghelegiu (’38), Kamara (’60), Cretu (’84).

Vointa Sibiu – CSMU 2-1 (1-1) Hallmen (’13), Beza (’67, penalty) – Siminic (’40).

CSMU – UTA 2-2 (0-1) Gado (’65), Kamara (’67) – Voiculet (’26), Tucudean (’79).

Linii de clasament

RETUR

total                 14        8          2          4          19-16  26(^5)

acasa              7          5          0          2          8-5     15(-6)

deplasare      7          3          2          2          11-11 11(^11)

TUR

total                 14        6          3          5          22-14  21 (0)

acasa              7          5          2          0          15-4   17(-4)

deplasare      7          1          1          5          7-10   4 (^4)

CAMPIONAT

total                 28        14        5          9          41-30 47 (^5)

acasa              14        10        2          2          23-9   32 (-10)

deplasare      14        4          3          7          18-21 15 (^15)

Golgeter din 11 meciuri

GOLGETERI RETUR: Ghiceanu 5, Kamara 2, Tudor 2 (1 din penalty), Drida 2 (1 din penalty), Lukacs, Patrascu, Marin, Muth, Liuba.

GOLGETERI TUR: Palimaru (3), Gado (2), Kamara (2), Drida (2, 1 din penalty), Tincu, Cohen, Panait, Herghelegiu, Cretu, Siminic, Panc (1, din penalty).

Autogoluri: Cirstea (FC Arges), R. Crisan (Silvania), Oara (Alba Iulia).

GOLGETERI CAMPIONAT: Ghiceanu 5, Kamara 4, Drida 4 (2, pen.), Gado (2), Tudor 2 (1, pen.), Palimaru 3, Lukacs, Patrascu, Marin, Muth, Liuba, Tincu, Cohen, Panait, Herghelegiu, Cretu, Siminic – 1, Panc (1, pen.)

^ Ghiceanu a devenit golgeterul echipei, cu 5 goluri, desi a bifat doar 11 partide. ^ Cu toate ca a jucat 11 meciuri in retur, juniorul Herghelegiu nu a marcat, raminind cu reusita din tur, cind a inscris o data. Un alt atacant care nu a inscris in retur a fost Tanasa. ^ Iasul a folosit cinci portari (!) in acest sezon: Anghelache, Manea, Hutan, Alexeev si Balan. ^ Poli a utilizat 11 jucatori sub 21 de ani parcursul sezonului. ^ Fata de tur, Poli a avut un randament sensibil mai bun in deplasare, de unde a adus 11 puncte, fata de 4 in prima jumatate de sezon, insa a pierdut mai multe puncte acasa, 6 fata de 4. ^ Aceeasi tendinta s-a simtit si la golaveraj: 8-5 acasa in retur (15-4 in tur), 11-11 in deplasare in retur (7-10 in tur).