Remiza cu uzbecii

marți, 08 februarie 2011, 23:33

CSMU Politehnica Iasi a disputat ieri, la Belek, al doilea test din cantonamentul pe care-l efectueaza in Antalya. Intilnind formatia FK Andijan, din prima liga din Uzbekistan, fotbalistii ieseni au terminat la egalitate, 1-1 (0-0). Conform sefului delegatiei iesene, Adrian Ambrosie, uzbecii au deschis scorul in minutul 55, Poli egalind sapte minute mai tirziu, prin capitanul echipei, Gado, care a reluat cu capul o centrare a lui Siminic. Fostul atacant al Politehnicii a mai spus ca echipa din Copou „a mai avut cinci ocazii si a mai inscris o data, prin Lukacs, in minutul 83, golul fiind anulat pentru o pozitie discutabila de ofsaid. Jocul Politehnicii a fost foarte bun din punct de vedere tactic, organizarea buna si s-a pasat bine". Antrenorul principal al iesenilor, Adrian Falub, a contat pe Farcas – Cretu (min. 80 Tene), Vlaicu (min. 46 Martinez), Panc, Siminic (min. 65 R. Danciu) – Gado, Patrascu, Cl. Tudor (min. 65 Drida), Herghelegiu (min. 46 M. Florea) – Ghiceanu (min. 80 Al. Marin), Lukacs. Conform presedintelui executiv al Politehnicii, Grigore Sichitiu, spaniolul Martinez, care a fost testat aseara, nu va fi pastrat in lot. Reamintim, in primul meci jucat in Turcia, CSMU a fost invins cu 2-1 (1-1) de Gornik Zabrze (Polonia I). Ambrosie a anuntat ca urmatorul test pentru Poli ar trebui sa se dispute joi, cu Nefth, o formatie din liga a III-a rusa.