Remiza la Stauceni

joi, 19 iulie 2007, 20:53

Politehnica Iasi a incheiat ieri mini-turneul pe care l-a intreprins in Republica Moldova in aceasta saptamina. Gruparea ieseana, care trecuse marti de Rapid Ghidighici, cu 3-0, si miercuri de Dinamo Bender, cu 3-1, a remizat in a treia partida disputata peste Prut , 1-1 cu Tiligul Tiraspol (ce activeaza in prima liga moldoveneasca), intilnirea derulindu-se la Stauceni (un sat de linga Chisinau), in cursul diminetii. Scorul a fost deschis de Miclea in minutul 31, gazdele, care au schimbat la pauza intreaga echipa, egalind in minutul 65. Antrenorul iesenilor, Ionut Popa, a contat in prima repriza pe Marc – Buta, Onut, R. Ciobanu (Kalai), L. Munteanu – Mijin, Ad. Ilie – Silvasan, Sfirlea, Miclea – Bilba (Palimaru), pe parcursul reprizei secunde intrind Bernard, Toma, Homei, Tincu, Milea, Paruolo, BuhusI, Leucuta si Cernoch. Ciobanu a fost eliminat in minutul 33, cu drept de inlocuire. Nu au fost folositi Branet, Balan, Cososchi si Stiubei. In ciuda caniculei, resimtite din plin atit in timpul meciului cit sI la drumul spre casa, Cristi Silvasan a avut motive serioase de bucurie, el devenind tatal unui baietel de trei kilograme, care va purta numele Andrei. Urmatorul test al Politehnicii, ultimul inaintea startului campionatului, va avea loc simbata, la Piatra Neamt, cu Ceahlaul, meciul fiind anuntat a incepe la ora 20,30. Datele de mai sus ne-au fost oferite de Paul Costas, presedintele lui Poli II, care a insotit echipa ieseana de prima liga peste Prut , fostul portar al Politehnicii facilitind si organizarea mini-turneului.