Sperante mari pentru intrarea in finala

sâmbătă, 11 decembrie 1999, 00:00

Etalind valoare dar si sansa pe traseu, nationala feminina de handbal (cu biletele pentru Sydney in buzunar) va evolua astazi in semifinalele Campionatului Mondial. Obtinind cea mai consistenta victorie in "sesiunea" de joi, romancele s-au gindit la viitorul traseu, acolo unde asteptau infruntarea cu Danemarca. Dumnezeu pare sa fie in continuare roman la acest turneu astfel ca adversar in semifinale ii va fi Franta, un adversar mult mai accesibil chiar daca in grupa B Romania a pierdut cu 22-20, dupa ce a condus la pauza cu 12-10. Invingind cu 19-17, dupa prelungiri (13-13 dupa 60 de minute de joc), frantuzoaicele au obtinut astfel calificarea in premiera la Olimpiada, in dauna campioanei la zi olimpice si mondiale. Sferturile de finala au mai adus in penultima faza nationala gazda, Norvegia, principala favorita invingind Ungaria, "bronzul" ultimei olimpiade. Surpriza reprezinta si calificarea Austriei in dauna Germaniei, mai ales prin proportiile scorului (24-13), situatie care face ca trei din semifinaliste sa apartina grupei B. Astazi si miine au loc ultimele partide ale acestui turneu, toate disputate la Lillehammer. Danemarca va evolua in turneul 5-8 si va trebui sa lupte pentru a prinde ultimul loc calificant pentru Olimpiada anului 2000. Iata programul partidelor de astazi: semifinale – Romania – Franta (ora 17.30) si Norvegia – Austria (20.00); turneul 5-8 – Macedonia – Danemarca (12.30) si Germania – Ungaria (14.00). Finalele se joaca duminica, dupa urmatorul program: locurile 5-6 (14.00), locurile 7-8 (11.30), finala mica (16.30) si finala (19.00). (Lucian M.)