Unirea e putere

duminică, 24 mai 2009, 21:46
6 MIN

Gloria Buzau – FC Vaslui 4-1 (1-0). Mansour (’27, ‘90^3), Mera (’78), Cl. Ionescu (’82) / Wesley (’51). Vasluienii s-au dus in Cring cu gindul ca punctele vor veni plocon si s-au inselat amarnic. Echipa buzoiana a facut un meci excelent si, chiar daca la un moment dat rezultatul parea in cumpana, finalul elevilor lui Balaur a fost entuziasmant.

Rapid – Universitatea Craiova 0-3 (0-0). Fl. Costea (’79, ’82), M. Costea (‘90^1). Desfasurarea meciului, de calitate buna de altfel, nu lasa sa se intrevada un astfel de deznodamint, chiar daca oltenii au avut un penalty in min. 13, ratat de Dorel Stoica. Insa in final, apararea rapidista (in frunte cu portarul Elinton Andrade) a gafat in serie, iar Prepelita si fratii Costea au profitat.

FC Arges – CFR Cluj 0-2 (0-1). Mara (’10), Deac (’77). Desi au dorit mult sa se impuna, gazdele au fost depasite de experienta superioara a clujenilor, dar si de propriile erori. La primul gol, fostul international Lacusta a gafat impardonabil in fata "vulpoiului" Mara, iar la cel de-al doilea, executia surprinzatoare a lui Ciprian Deac l-a lasat masca pe portarul Bosneag. Ardelenii au incheiat meciul in zece oameni, Galiassi fiind eliminat in min. 79.

Pandurii Tirgu Jiu – Farul Constanta 0-0. Oaspetii au jucat curajos in Gorj, cu gindul ascuns de a prinde din urma echipa din Medias, pe care o va intilni pe Litoral (locul XV poate fi salvator in cazul retrogradarii Argesului). Dupa o repriza dominata de constanteni si o alta ca vai de mama ei, meciul s-a incheiat alb.

Unirea Urziceni – Dinamo 1-0 (1-0). Varga (’25). Pentru a doua oara in acest campionat, echipa lui Dan Petrescu a invins pe Dinamo, autorul golului fiind un fost junior din Soseaua Stefan cel Mare, Dacian Varga (fiul unui aprig fundas din epoca de aur dinamovista). Acesta a primit o pasa surprinzatoare de la Bilasco si a sutat in diagonala cu stingul in poarta lui Dolha. Prima repriza a apartinut in cvasi-totalitate gazdelor, in cea de-a doua "ciinii" au atacat mai mult. Oaspetii au cerut un penalty la o interventie a lui Varga asupra lui Simao (jucator eliminat in minutul 83), iar in min. 85 Bostina a trimis in bara din lovitura libera, Danciulescu a reluat in plasa, dar golul a fost anulat pe motiv de fault in atac. Dan Petrescu a gestionat perfect ultimele minute, pastrind mingea cit mai departe de poarta, dar a recurs si la antijoc in unele situatii.

Celelalte rezultate ale etapei: FC Brasov – Otelul 1-1; FC Timisoara – Steaua 1-0; CS Otopeni – Poli Iasi 4-1.

Etapa viitoare (29-31 mai): Poli Iasi Gloria Buzau, FC Vaslui – Rapid, Steaua – Universitatea Craiova (vineri), Farul Constanta – Gaz Metan Medias, Gloria Bistrita – CS Otopeni, CFR Cluj – Pandurii Tirgu Jiu, Dinamo – FC Brasov (simbata), Otelul Galati – FC Arges, FC Timisoara – Unirea Urziceni (duminica).

1. Urziceni             32        20        6          6          48-18 66 (^18)

2. Dinamo              32        20        5          7          54-23 65 (^17)

3. Timisoara           32        20        7          5          57-35 61 (^19) *

3. CFR                    32        16        10        6          43-23 58 (^10)

4. Craiova              32        15        11        6          43-22 56 (^8)

6. Rapid                 32        16        6          10        42-31 54 (^6)

7. Steaua               32        13        13        6          41-25 52 (^4)

8. Vaslui                 32        15        6          11        42-37 51 (^3)

9. Brasov                32        12        13        7          32-25 49 (^1)

10. Arges                32        11        8          13        36-43 41 (-7)

11.Pandurii                        32        10        9          13        25-35 39 (-9)

12. Otelul               32        10        7          15        35-47 37 (-11)

13. Bistrita              32        10        5          17        28-41 35 (-13)

14. Iasi                    32        10        5          17        29-44 35 (-13)

15. Medias             32        9          6          17        34-49 33 (-15)

16. Farul                 32        7          6          19        25-50 27 (-21)

17. Otopeni            32        4          7          21        25-51 19 (-29)

18. Buzau               32        3          4          25        20-6013 (-35)