Căţărări cu surprize

vineri, 12 iulie 2019, 01:43

In etapa de ieri a turului Franţei Dylan Theunis l-a învins la sprint pe Giulio Ciccone,dar italianul a preluat tricoul galben

Ciclistul belgian Dylan Teuns (Bahrain-Merida) a câştigat, ieri, etapa a şasea a Turului Franţei, desfăşurată pe distanţa de 160,5 kilometri, între localităţile Mulhouse şi La Planche des Belles Filles, prima etapă din actuala ediţie încheiată la mare altitudine. La finalul cursei desfăşurată între Mulhouse şi La Planche des Belles Filles (160,5 km) s-a schimbat şi liderul clasamentului general, noul purtător al tricoului galben fiind un ciclist surpriză, Giulio Ciccone (Trek). Ambii ciclişti au făcut parte dintr-o evadare, iar la final s-au şi luptat pentru victoria de etapă. Caravana ciclistă a ajuns pentru a patra oară La Planche des Belles Filles, după o cursă în care au avut de înfruntat nu mai puţin de şapte căţărări. După primii kilometri ai cursei, 14 ciclişti au evadat, între aceştia regăsindu-se şi cei doi eroi ai zilei, Dylan Teuns şi Giulio Ciccone, singurii care nu au fost prinşi de pluton pe căţărarea finală. Pe parcurs, evadarea a avut şi peste 8 minute avans. Italianul de la Trek a luat 8 secunde de bonificaţie pe penultima căţărare, timp care avea să conteze decisiv la finalul etapei. Pe ultimii metri, Teuns a fost mai puternic pe acea rampă de peste 20%, astfel că a obţinut cea mai mare victorie a carierei. Dintre marii favoriţi, Geraint Thomas a fost cel mai puternic pe rampa finală, astfel că la sosire a reuşit să le ia două secunde lui Thibaut Pinot (Grupama-FDJ), şapte secunde lui Nairo Quintana (Movistar), nouă secunde lui Egan Bernal (Ineos) şi Jakob Fuglsang (Astana) şi 14 secunde lui Simon Yates (Mitchelton-Scott). Au fost oameni de general care au pierdut şi mai multe secunde în raport cu Thomas: Vincenzo Nibali (Bahrain Merida) – 51 de secunde şi Romain Bardet (AG2R)- 1'09”. Etapa a şaptea va avea loc astăzi între Belfort şi Chalon-sur-Saône, pe distanţa de 230 de kilometri.