Ce şansă au pierdut handbalistele

vineri, 10 decembrie 2021, 02:43

Echipa României a jucat de la egal la egal cu campioana mondială, pierzând la un gol în faţa Olandei şi ratând şansele de calificare în sferturile de finală

Naţionala de handbal feminin a României a fost învinsă joi, la Castello, de campioana mondială Olanda, scor 30-31 (14-17), în primul meci din grupa principală II, la Campionatul Mondial din Spania. Tricolorele au reuşit un meci spectaculos, însă nu au avut şansă pe final şi au pierdut la un singur gol. România a pierdut la limită după ce a făcut cel mai bun joc al său la acest turneu final.
Tricolorele au jucat excelent în primele 25 de minute au condus de mai multe ori, chiar şi la două goluri (7-5), iar ultima dată a avut avantaj al 12-11. Finalul primei reprize a fost mai slab, iar în urma câtorva erori Olanda s-a desprins la 17-14, după ce în min. 27 era 13-13. Ecartul de pe tabelă a crescut în repriza secundă la şase goluri, 22-16 (min, 40), dar jucătoarele antrenate de Adrian Vasile nu au renunţat la luptă şi s-au apropiat la trei goluri, 22-19 ('42), apoi la două, 27-25 (51), reuşind egalarea în min. 56, 29-29, prin Laslo. Finalul a fost dramatic, cu ratări de o parte şi alta, iar la 30-30, Bianca Harabagiu a ratat singură cu portarul Tess Wester (CSM Bucureşti), Angela Malestein a marcat pentru 31-30, Laura Moisă ratând din extremă şansa egalării în ultimul minut. Crina Pintea fost desemnată MVP-ul meciului. Pentru echipa României au mai marcat Cristina Laslo 6 goluri, Lorena Ostase 5, Andreea Rotaru 4, Bianca Harabagiu 3, Laura Moisă 2, Alina Ilie 2, Nicoleta Dincă 1, Bianca Bazaliu 1. Iulia Dumanska a parat 10 mingi, terminând cu un procentaj de 30%. România, care a ratat orice şansă de calificare în sferturi, va juca sâmbătă, de la ora 16:30 cu Porto Rico şi luni cu Suedia.