CM de fotbal Qatar 2022: Englezii la putere

marți, 29 noiembrie 2022, 23:35

Anglia și SUA s-au calificat din grupa B, Iran-o învinsă meritorie

Complicata grupă B  a fost adjudecată de Anglia,deși ostilitățile au fost deschise de americani. În așa-zisul derby britanic prima repriză a ținut suspansul, Anglia jucând la fel de prost ca în meciul cu SUA, iar Wales la fel de prost ca de obicei. După pauză a ieșit la rampă Marcus Radford, un atacant terminat după unii: el a deschis scorul printr-o superbă execuție din lovitură liberă de la 16 metri, arâtându-și clasa la golul  al treilea, cu slalom în careu și gol din întoarcere la colțul scurt.Mai mult și faza golului al doilea, marcat de Foden din pasa lui Kane, a pornit tot de la Marcus, care devine al patrulea jucător care înscrie  trei goluri ls această ediție după ecuadorianul Valencia, francezul Mbappé și olandezul Gapko.

În celălalt meci, devenit dramatic după desprinderea Angliei, SUA s-au impus printr-un gol frumos marcat de căpitanul Christian Pulisic, dintr-o centrare de biliard  a lui Dent. În cădere jucătorul de la Chelsea s-a lovit rău și nu  a mai apărut după pauzăAmericanii au mai marcat un gol în min. 45+7, dar a fost anulat pentru un ofsaid minuscul al lui Weah, care a primit pasa de la Pulisic. Cu toată ambiția lor și susținerea din tribune, iranienii au învățat că suprizele sunt multe în fotbal, dar se leagă extrem de rar.

Țara Galilor-Anglia 0-3 (0-0)

Marcatori: Rashford ('49, '68), Foden ('51)

Țara Galilor: Ward – Williams ('36-Roberts), Mepham, Rodon, Davies ('59-Morrell) – Ampadu, Allen ('81-Colwill) – Bale,('46-Johnson),  Ramsey, James ('75-H.Wilson) – Moore. Selecționer: Robert Page.

Anglia: Pickford – Walker ('57-Alexander-Arnold), Stones, Maguire, Shaw  – Henderson, Rice ('57-Phillips)  – Rashford ('75-Grealish), Bellingham, Foden – Kane ('57-C.Wilson). Selecționer: Gareth Southgate.

Arbitru:Slavko Vincic (Slovenia).

Cartonașe galbene: James

Iran – SUA  0-1 (0-1)

A marcat:Pulisic ('38)

Iran: Beiranvand – Mohammadi ('45+2-Karimi), Pouraliganji, Hosseini, Rezaeian – Ezatolahi – Noorollahi ('71-Torabi), Hajsafi (71-Jalali) – Gholizadeh ('82- Ansarifard), Azmoun ('46-Ghoddos) Taremi: Selecționer: Carlos Queiroz

SUA:Turner- Dest ('82-Moore), Carter-Vickers, Ream, Robinson – McKeennie ('65-Acosta), Adams, Musah-Weah  ('82-Zimmerman), Sargent ('78-Wright), Pulisic ('46-Aaronson). Selecționer: Greg Berhalter

Arbitru: Antonio Lahoz (Spania)

Cartonașe galbene: Hosseini, Kanaani (bancă), Jalali / Adams

Clasament final:1.Anglia -7 p (9-2). 2. SUA- 5 p (2-1); 3. Iran – 3 p  (4-7); 4. Țara Galilor – 2 p(1-6).