FC Botoşani intră în horă

marți, 02 aprilie 2019, 01:43

Echipa lui Liviu Ciobotariu a fost învinsă cu 1-2 de Dunărea Călăraşi în ultimul meci al etapei de play-out

Situaţia în play-out-ul Ligii I s-a complicat foarte mult după ce Dunărea Călăraşi a învins, ieri, în deplasare pe FC Botoşani, în etapa a III-a. Meciul a părut a intra pe făgaşul normal după şapte minute: Laurenţiu Buş a şutat din afara careului, balonul a fost deviat de un jucător al oaspeţilor, iar portarul Straton nu a putut să intervină. Apoi, în min. 33, oaspeţii au egalat. Gabriel Iancu a marcat dintr-o lovitură liberă de pe partea dreaptă, din apropierea liniei careului de 16 metri, jucătorul Dunării trimiţând mingea în plasă la coluţul scurt, dintr-un unghi de aproximativ 30 de grade. Gazdele au contestat acordarea loviturii libere. Trupa lui Dan Alexa (foto) a dat lovitura în minutul 57. După o fază prelungită în careul moldovenilor, Ammari l-a învins pe Pap şi a reuşit golul victoriei pentru echipa sa. Cu trei minute înaintea expirării timpului regulamentar, Dobrosavlevici a fost eliminat, după ce a văzut al doilea cartonaş galben, însă FC Botoşani nu a putut profita. Jucătorii botoşeneni şi antrenorul Liviu Ciobotariu au fost afectaţi de rezultatul partidei, dar şi de maniera de arbitraj a lui Adrian Cojocaru.

Clasament play-out: 1. Mediaş – 25 p (6-2); 2.Dinamo – 22 p (5-2); 3. Voluntari – 20 p (6-2); 4. Iaşi – 20 p (3-5); 5.Botoşani – 19 p (2-4); 6. Hermannstadt – 17 p (2-6); 7. Călăraşi – 15 p (3-5); 8. Concordia – 11 p (34). În week-end-ul care urmează sunt programate următoarele partide: Dinamo – Concordia Chiajna (vineri), Dunărea Călăraşi – FC Voluntari, FC Hermanstadt – Politehnica Iaşi, Gaz Metan Mediaş – FC Botoşani (sâmbătă).