Fetele merg la Euro2022

marți, 26 aprilie 2022, 01:43

Cu Cristina Neagu în zi de graţie, naţionala feminină de handbal a învins Austria la scor, în meci decisiv

Naţionala de handbal feminin a României a învins duminică, la Râmnicu Vâlcea, reprezentativa Austriei, scor 38-29 (19-13), în ultimul meci din grupa a doua preliminară a Campionatului European din 2022 şi s-a calificat la turneul final. Tricolorele, susţinute de un public fierbinte, au controlat jocul de la un capăt la altul, cu o singură sincopă, egalarea din min. 14, 8-8. La pauză, echipa antrenată de Adrian Vasile şi Bent Dahl avea un avans de şase goluri pe tabelă, 19-13, iar după pauză a ajuns la zece goluri, 33-23 şi 37-27, scorul final fiind 38-29. Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare, cu 12 goluri. Pentru România au mai înscris Cristina Laslo 4 goluri, Crina Pintea 4, Bianca Bazaliu 4, Lorena Ostase 4, Nicoleta Dincă 3, Sonia Seraficeanu 2, Sorina Tîrcă 2, Alina Ilie 1, Alexandra Iovănescu 1, Corina Lupei 1. Daciana Hosu a parat 10 aruncări (33,33%) iar Iulia Dumanska a apărat 2 şuturi (20%).

În urma rezultatului, tricolorele p încheie pe locul II, cu 7 puncte, după liderul neînvins Danemarca (10), ambele fiind calificate la turneul final, care va fi găzduit de Slovenia, Macedonia de Nord şi Muntenegru, între 4-20 noiembrie 2022.

Tragerea la sorţi a grupelor Campionatului European din 2022 de handbal feminin va avea loc joi, la Ljubljana. România şi alte 15 echipe (Croaţia, Danemarca, Spania, Franţa, Germania, Ungaria, Olanda, Polonia, Serbia, Elveţia şi Suedia) şi-au asigurat prezenţa la turneul final. România se află în aceeaşi urnă cu Spania, Serbia şi Elveţia, ceea ce înseamnă că nu se poate întâlni cu aceste naţiuni în prima fază a întrecerii.