Finală inedită în Florida: Stephens – Ostapenko

sâmbătă, 31 martie 2018, 01:43

Sloane şi Jelena se vor lupta pentru trofeul Miami Open

Finala turneului feminin Miami Open se va juca în acest an, între americanca Sloane Stephens (12 WTA) şi letona Jelena Ostapenko (5 WTA). Câştigătoarea turneuluI US Open 2016 a învins-o în trei seturi pe Viktoria Azarenka (Belarus),  93 WTA cu 3-6, 6-2, 6-1, în două ore şi zece minute. Vika n-a mai fost atât de sigură pe propriu serviciu ca în partidele anterioare: procentaj foarte slab pe al doilea şi şase duble greşeli.  În plus, jucătoarea din Belarus a arătat că nu are încă anduranţa necesară unui turneu important, deşi a arătat în Florida cea mai bună formă de când a revenit în circuit. Ea a condus cu 3-0 în primul set, pe care l-a câştigat anevoios şi cu 2-0 în cel de-al doilea, dar a cedat până la urmă bătălia. Letona a revenit rapid după mama de bătaie primită la Doha de la Mihaela Bzuărnescu. La Miami, Ostapenko a câştigat după de o oră şi 40 de minute, cu scorul de 7-6, 6-1, meciul cu revelaţia competiţiei, americanca Danielle Collins (93 WTA) şi a prins a cincea finală a carierei.   Letona, în vârstă de 20 de ani, este cea mai tânără finalistă la turneul din Florida, din 2009, când Victoria Azarenka a câştigat titlul, la 19 ani.Jelena joacă acelaşi tenis exuberant arătat în finala de la Roland Garros cu Simona Halep, dar a câştigat mult în precizia loviturilor şi stăpânirea de sine. Perioada cheie a fost în finalul setului I, când Collins a făcut break la 5-5, dar letona a salvat o minge de set şi a reuşit să recupereze break-ul. După aceea, a fost o joacă: 7-1 la tie-break şi 6-1 în setul doi pentru Ostapenko.

Dacă Juan Martin del Potro (Argentina, 6 ATP) şi John Isner (17 ATP) au fost primii calificaţi în semifinala turneului de 1000 de puncte de la Miami, cea de-a doua semifinală se va disputa între spaniolul Pablo Carreño (19 ATP) şi germanul Alexander Zverev (5 ATP). Carreño s-a impus într-un meci care a durat două ore şi 42 de minute cu scorul de 6-4, 5-7, 7-6 în faţa sud-africanului Kevin Anderson (8).  Anderson  a reuşit să întoarcă setul al doilea după ce a fost condus cu 3-5, câştigând patru game-uri consecutive şi a salvat două mingi de meci. Şi sud-africanul a avut o minge de meci la 6-5 în tie-break-ul setului decisiv, câştigat în cele de urmă de Carreño cu 8-6. Spaniolul este a doua oară într-o semifinală de Masters Series, duupă Indian Wells- 2017, şi va încerca să ajungă  pentru prima dată în ultimul act. Adversarul său din semifinale va fi germanul Alexander Zverev, care l-a întrecut, în sferturi, cu 6-4, 6-4, în 85 de minute, pe croatul Borna Coric (36). Zverev este pentru a treia oară în penultimul act la o competiţie Masters 1.000, el câştigând trofeele la Roma şi Montreal, ambele anul trecut.