Handbalistele noastre fac ravagii

luni, 05 februarie 2018, 02:43

CSM Bucureşti a obţinut o nouă victorie în Liga Campionilor, în Danemarca cu  FC Midtjylland. SCM Craiova şi HC Zalău au obţinut succese în Cupa EHF  în faţa unor adversari puternici

Campioana en-titre a României la handbal feminin, CSM Bucureşti, a învins ieri în deplasare, formaţia daneză FC Midtjylland, cu scorul de 31-26 (16-13), în cea de-a doua partidă din grupa principală I a Ligii Campionilor. Jucătoarele bucureştene au dominat prima repriză, dar au avut momente de emoţii în prima parte a celei secunde, când formaţia daneză a revenit şi chiar a condus cu 23-22. A urmat o serie de şase goluri consecutive ale bucureştencelor, care a lămurit lucrurile.  Marcatoarele CSM Bucureşti au fost Cristina Neagu 10 goluri, Marit Fråfjord 8, Amanda Kurtovic 4, Isabelle Gullden 2, Oana Manea 2, Gnonsiane Niombla 1, Aneta Udriştioiu 1, Maja Mehmedovic 1, Nathalie Hagman 1 şi Jelena Grubisic 1. Portarul Paula Ungureanu a avut 10 intervenţii decisive, iar Jelena Grubisic, şapte. La meci au asistat şi peste 300 de fani români, care au făcut o atmosferă excelentă în sala din Ikast. Sâmbătă s-a jucat partida dintre Rostov-Don şi  Krim Ljubljana, scor 29-22 (13-10), iar astăzi va avea loc ultima dispută a etapei, între Györ ETO şi Nykøbing. CSM are zece puncte, urmată de Rostov (8), Györ (6),  Nykøbing (4), Krim (4) şi Midtjylland (2).  CSM Bucureşti va juca următorul meci, duminica viitoare, pe teren propriu, cu Rostov-Don. În cealaltă grupă, s-au înregistrat rezultatele: Bietigheim  -Vardar Skopje 26-38; Metz Handball – Ferencvaros Budapesta 28-26; Buducnost Podgorica – Thüringer 29-21. Clasament (după şase etape): 1. Vardar – 12 p; 2. Metz – 8 p; 3. Ferencvaros – 6 p; 4. Buducnost – 6 p; 5. Bietigheim – 2 p; 6. Thüringer – 2 p.

Rezultate bune au obţinut şi cele două echipe româneşti care evoluează în grupele EHF. La Craiova, SCM a învins după un meci dramatic, cu surprinzător de puţine goluri, formaţia franceză Echipa de handbal feminin SCM Craiova a învins formaţia franceză Brest Bretagne Handball cu 16-15 (4-9), reuşind un final de meci senzaţional după ce a fost condusă cu 11-15. În celălalt meci al grupei A, Kuban Krasnodar a învins pe teren propriu cu 28-21 formaţia daneză Randers. Cu o etapă înainte de finalul grupelor, Craiova conduce în clasament cu şase puncte, la egalitate cu Brest şi Krasnodar, Randers ocupând ultimul loc cu două puncte. Echipa craioveană va juca îultimul meci pe 11 februarie, în deplasare cu Randers.

Şi mai îmbucurătoare vin veştile din Zalău, unde echipa locală şi-a asigurat cu o etapă înainte de final calificarea în sferturi. Elevele lui Gheorghe Tadici au învins cu 25-22 la Zalău puternica formaţie norvegiană HC Larvik, cu 25-22 (13-9). Pentru HC Zalău a fost a patra victorie în grupa D a competiţiei şi cu opt puncte în clasament, lider, se califică în sferturile de finală, cu o etapă înainte de finalul partidelor din grupă. Larvik este pe locul 2, cu şapte puncte, calificată şi ea în sferturi.