Handbalistele rămân de nădejde

luni, 03 februarie 2020, 02:43

CSM Bucureşti şi SCM Râmnicu Vâlcea au obţinut victorii clare în Liga Campionilor

Echipa de handbal feminin CSM Bucureşti a învins ieri pe teren propriu, formaţia franceză Metz Handball, scor 32-27 (16-14), în al doilea meci din grupa principală I a Ligii Campionilor. Cristina Neagu a fost MVP-ul partidei, cu 14 goluri, dintre care două de la distanţă, cu poarta goală. Prima repriză a fost una destul de echilibrată, campioana Franţei conducând cu 2-0, 3-1 şi 5-4, dar la pauză CSM Bucureşti a intrat în avantaj, 16-14, după ce a avut şi trei goluri în faţă, 12-9.
CSM Bucureşti s-a desprins clar în partea secundă, la şase goluri, 21-15, apoi Metz a avut o revenire la 26-20 pentru echipa antrenată de Adrian Vasile, marcând de trei ori la rând (26-23). „Tigroaicele” au controlat finalul şi au reuşit să se impună la o diferenţă de cinci goluri, 32-27. În afară de Cristina, au mai marcat: Andrea Lekic 6 goluri, Crina Pintea 4, Elizabeth Omoregie 3, Itana Grbic 2, Iulia Curea 1, Andrea Klikovac 1, Dragana Cvijic 1. Celelalte rezultate: Rostov Don (Rusia) – Vipers Kristiansand (Norvegia) 33-26; Esbjerg (Danemarca) – Ferencvaros Budapesta 29-27. Clasament: 1.Metz – 8 p; 2.Esbjerg- 8 p; 3. Rostov – 7 p; 4.Vipers – 5 p; 5. CSM – 5 p; 6.Ferencvaros – 3 p. În următorul meci, CSM va juca în deplasare, pe 8 februarie, cu Vipers.
În cealaltă grupă principală, campioana SCM Râmnicu Vâlcea, a învins, în deplasare, formaţia suedeză IK Savehöf, scor 23-17 (15-7), în al doilea meci din grupa principală II a Ligii Campionilor. SCM Râmnicu Vâlcea a intrat la pauză cu un avans de opt goluri, 15-7, şi a condus la nouă goluri după pauză, dar în cele din urmă a câştigat cu 23-17, suedezele marcând ultimele trei goluri, pe fondul relaxării echipei antrenate de Florentin Pera. atoare; Kristina Liscevic 6, Asma Elghaoui 4, Mireya Gonzalez 4, Marta Lopez 3, Alicia Fernandez 2, Jelena Trifunovic 2, Cristina Florica 1, Samara Vieira 1. Portarul Marta Batinovic a apărat două aruncări de la 7 metri. Celelalte rezultate: Györ ETO (Ungaria) – Buducnost Podgorica (Muntenegru) 26-24; Krim Ljubljana (Slovenia) – Brest-Bretagne (Franţa) 25-29. Clasament: 1.Györ – 11 p; 2. Brest – 11 p; 3.Buducnost – 6 p; 4. Vâlcea – 4 p; 5. Savehöf – 2 p; 6. Krim – 2 p. SCM va juca acasă, cu Györ, pe 8 februarie.