Întoarcerea lui CR 7

vineri, 07 iunie 2019, 01:43

Portugalia a câştigat meciul din semifinalele Ligii Naţiunilor, contra Elveţiei, scor 3-1. Cristiano Ronaldo a adus calificarea în ultimul act pentru lusitani cu un hat-trick

Liga Naţiunilor, competiţia creată de UEFA pentru a înlocui meciurile amicale interţări, a revenit după o pauză de aproape şapte luni. În faza semifinalelor s-au calificat câştigătoarele celor patru grupe din Liga A, adică Olanda, Elveţia, Portugalia şi Anglia. Portugalia a câştigat dreptul de organizare al acestui Final Four, iar lusitanii au întâlnit în primul meci Elveţia, pe Estádio do Dragão, din Porto. Cristiano Ronaldo a fost cel care a deschis balul, în minutul 25, cu un şut splendid dintr-o lovitură liberă executată de la aproximativ 25 de metri. Ricardo Rodriguez, fotbalistul de la AC Milan, a restabilit egalitatea în minutul 57, dintr-o lovitură de pedeapsă acordată de Felix Brych. Meciul părea unul destul de echilibrat, cu şanse mari de a intra în prelungiri, însă Ronaldo a rezolvat partida în favoarea portughezului spre finalul întâlnirii de la Porto. În minutul 88, vedeta de laJuventus a fost găsită excelent de Bernardo Silva în careu şi l-a învins pe Sommer cu un şut în forţă, la firul ierbii. După ce s-a reluat partida, Portugalia a profitat imediat de un contraatac, iar Ronaldo a fost din nou letal la finalizare, ducându-şi naţionala în finala Ligii Naţiunilor. În finala Ligii Naţiunilor, Portugalia va da piept cu învingătoarea din partida Olanda – Anglia, care s-a disputat aseară  la Guimaraes. Atât finala mică, cât şi finala mare se vor disputa duminică.