Loteria rezultatelor la Zhuhai

sâmbătă, 03 noiembrie 2018, 02:43

Au fost stabilite semifinalistele turneului WTA Elite Trophy.  Mihaela Buzărnescu se poate califica în finala de dublu prin jocul rezultatelor

* Jucătoarele Ashleigh Barty, Garbiñe Muguruza şi Madison Keys s-au calificat, , în semifinalele turneului WTA Elite Trophy, de la Zhuhai. Cele trei i se alătură sportivei germane Julia Görges, care a obţinut calificarea în urmă cu o zi. Ieri, la competiţia de la Zhuhai s-au înregistrat următoarele rezultate: Caroline Garcia (Franţa) – Arîna Sabalenka (Belarus) 6-4, 6-4 (grupa “Orhideea”, s-a calificat Ashleigh Barty); Wang Qiang (China) – Madison Keys (SUA)  1-6, 6-3, 6-1 (Grupa Azaleea); Garbiñe Muguruza (Spania) – Anastasija Sevastova (Letonia) 6-7, 6-2, 7-6. Grupa Trandafir a fost câştigată de deţinătoarea titlului, germana Julia Görges. Semifinalele turneului, Julia Goerges – Ashleigh Barty şi Garbine Muguruza – Madison Keys, vor avea loc sâmbătă.

* La dublu, perechea  româno-poloneză Mihaela Buzărnescu/Alicja Rosolska  a câştigat, ieri, meciul al doilea disputat în Grupa “Crin” de la WTA Elite Trophy. Ele au învins, cu scorul de 6-2, 6-2, echipa Tan Qianhui /Xun Fangying Xun. În prima partidă, Buzărnescu şi Rosolska au fost învinse de echipa Shuko Aoyama/Lidzia Marozava (Japonia/Belarus),  cu scorul de 6-3, 6-2. Aoyama şi Marozava se vor califica în finală, dacă vor câştiga şi întâlnirea cu perechea chineză, ultima din grupă. Un succes al chinezoaicelor le-ar putea duce în finală pe Buzărnescu şi Rosolska. Grupa “Bougainvillea” şi-a desemnat finalista, perechea formată din surorile ucrainene, Ludmîla şi Nadia Kicenok.

* Elveţianul Roger Federer, locul 3 ATP, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului de 1.000 de puncte de la Paris, după ce l-a învins, cu scorul de 6-3, 6-4, pe italianul Fabio Fognini (14). Federer, care în turul anterior a beneficiat de retragerea canadianului Milos Raonic, s-a impus după un meci care a durat 73 de minute.. În primul meci din sferturi, germanul Alexander Zverev, învins de Marius Copil la Basel, a fost eliminat de rusul Karen Hacianov, scor 6-1, 6-2. Austriacul Dominic Thiem s-a calificat şi el în semifinale, după ce a trecut, scor 4-6, 6-4, 6-4 de americanul Jack Sock. Hacianov şi Thiem se vor întâlni în semifinale.