Mare bucurie la hochei

luni, 06 mai 2019, 01:43

Naţionala României a promovat în cel de-al doilea eşalon al Campionatului Mondial după 23 de ani

Naţionala de hochei a României s-a calificat în Divizia IA a Campionatului Mondial , la capătul unui turneu de excepţie la Tallin, în Divizia IB. România a câştigat toate cele cinci meciuri, ultimul cu Olanda, scor 3-1. În 2020, tricolorii vor juca pentru calificarea în prima grupă mondială. Din 1996 şi până azi, România a jonglat între locurile 25 şi 31 la nivel mondial, fiind într-o permanentă alternare a eşaloanelor secunde. Toţi cei 22 de jucători convocaţi pentru acţiunea din Tallin activează la cluburi din România. În 2020, naţionala de hochei va evolua la nivel de locurile 17-22, situaţie în care s-a aflat pentru ultima dată în 1995.

Naţionala României a surprins pe toată lumea la Tallin, în condiţiile în care anul trecut abia s-a salvat de la retrogradare în Divizia IB, după un ultim meci cu Croaţia. În hocheiul mondial, progresul de la un an la altul nu se face peste noapte. Şi totuşi, tricolorii au reuşit imposibilul. După ce au pus la respect Estonia, Japonia, Polonia şi Ucraina, azi a venit şi rândul Olandei să fie învinsă de România.  Băieţii conduşi de antrenorul slovac Julius Penzes au deschis scorul foarte devreme, prin Gergö Biro (min. 4). La începutul reprizei secunde, veteranul Attila Goga mărit avantajul, dar după 40 de minute s-a plecat la cabuine tot cu un avantaj minim, 2-1, pentru că Olanda a redus din handicap. Marea bucurie a fost declanşată în minutul 59, când Peter Balasz a marcat pentru 3-1 cu poarta goală. Olanda ataca la disperare, pentru că o înfrângere i-ar fi retrogradat, ceea ce s-a şi întâmplat.