Patru românce la Seul

luni, 16 septembrie 2019, 01:43

Mihaela Buzărnescu – care a pierdut semifinala la Hiroshima – şi Irina Begu sunt pe tabloul principal al turneului coreean, iar Ana Bogdan şi Patricia Ţig intră din calificări

* Mihaela Buzărnescu (125 WTA) a fost eliminată în semifinalele turneului de la Hiroshima, sâmbătă dimineaţă, după ce a pierdut contra japonezei Nao Hibino (146 WTA), scor 6-4, 0-6, 3-6. În primul set, românca şi-a continuat jocul bun înregistrat pe tot parcursul turneului din Japonia, realizând două break-uri pe finalul actului şi trecând în avantaj. În setul al doilea, Mihaela Buzărnescu nu a avut replică în faţa lui Nao Hibino, pierzând toate game-urile, în aproximativ jumătate de oră. Setul decisiv a fost dominat tot de niponă, care a câştigat de două ori pe serviciul româncei, adjudecându-şi partida şi calificarea în finală, după ce a fructificat a doua minge de meci avută.

Finala a fost în întregime japoneză, fiindcă Misaki Doi (107 WTA) a dispus în cealaltă semifinală de rusoaica Veronika Kudermetova (48 WTA), a doua favorită, scor 6-4, 6-3 într-o oră şi 22 de minute. Misaki Doi şi Nao Hibino sunt partenere la dublu şi au câştigat finala cu perechea Christina McHale / Valeria Savinîh (SUA/ Rusia), scor 3-6, 6-4,10-4. Apoi, cele două nipone s-au războit în finală, Nao Hibino câştigând cu 6-3, 6-2.

*Karolina Pliskova a câştigat turneul de categorie Premier de la Zhengzhou, dotat cu premii totale în valoare de 1.500.000 de dolari. În semifinale, numărul doi mondial şi principala favorită a trecut de Ajla Tomljanovic (46 WTA), scor 6-3, 6-2 Petra Martic, a şaptea favorită a întrecerii din China, a învins-o în penultimul act pe franţuzoaica Kristina Mladenovic (49 WTA), scor 6-0, 6-3. Pliskova a câştigat ieri finala, după ce a învins-o cu 6-3, 6-2, într-o oră şi 36 de minute, pe Martic. Pentru Karolina Pliskova este al 14-lea trofeu la simplu, al patrulea din acest an (după Brisbane, Roma şi Eastbourne).

*La Nanchang finala s-a jucat între kazaha Elena Rîbakina (69 WTA) şi suedeza Rebecca Peterson (78). Rîbakina (20 de ani), câştigătoarea turneului de la Bucureşti în acest an, s-a impus după un meci de o oră şi 53 de minute cu chinezoaica Peng Shuai (132), scor 6-1, 3-6, 6-2. Rebecca Peterson a întrecut-o cu 6-3, 6-1 pe Nina Stojanovic (Serbia, 134), în 79 de minute. Suedeza a câştigat turneul într-o finală de o oră, scor 6-2, 6-0. În drumul său spre câştigarea turneului, Peterson a pierdut un singur set, contra polonezei Magda Linette, în sferturile de finală, scor 6-3, 6-7, 7-6. Jucătoarea suedeză de 24 de ani se află la primul turneu WTA câştigat din carieră.

*Patru jucătoare române au intrat în calificările turneului de la Seul. În primul tur, Ana Bogdan (142 WTA) a învins-o, cu scorul de 6-1, 6-0, pe sud-coreeanca Kim Da-bin (336), Jaqueline Cristian (210) a trecut cu 6-1, 6-0 de altă coreancă JeonYeong-won (956), iar Patricia Ţig (140) a dispus cu 6-4, 6-2 de britanica Samantha Murray (296). Singura care nu a trecut primul hop al calificărilor a fost Alexandra Cadanţu (286), învinsă cu 1-6, 2-6 de Danka Kovinic (Muntenegru, 116). În turul decisiv, Jaqueline a avut o adversară prea puternică în maghiara Timea Babos (92), prima favorită a calificărilor, şi a pierdut cu 2-6, 2-6. În schimb, Patricia Ţig şi Ana Bogdan s-au calificat pe tabloul principal, unde mai sunt prezente Mihaela Buzărnescu şi Irina Begu. Patricia a trecut, uşor, scor 6-0, 6-2 de norvegianca Ulrikke Eikeri (244), iar Ana a învins-o cu 6-3, 6-2 de spaniola Lara Arruabarena. Cele patru jucătoare române şi-au aflat adversarele din primul tur. Mihaela Buzărnescu va evolua cu Priscilla Hon (123), o jucătoare din Australia, în vârstă de 21 de ani, pe care românca nu a mai întâlnit-o până în prezent. Irina Begu va da piept cu poloneza Magda Linette (45 WTA). Cea mai grea misiune îi va aparţine Patriciei Ţig (140 WTA), jucătoare care o va înfrunta pe Maria Sakkari (FOTO) în prima rundă. Jucătoarea din Grecia ocupă locul 28 mondial şi este principala favorită de la Seul.Ana Bogdan se va confrunta în primul tur cu slovena Polona Hercog (53).