Remiză între suferinzi

luni, 20 noiembrie 2017, 02:43

Luceafărul Oradea – Ştiinţa Miroslava 1-1 (1-0) în Liga  a II-a

Ştiinţa Miroslava a oprit seria neagră de trei meciuri consecutive pierdute. Sâmbătă, în etapa a XVIII-a a Ligii a II-a, Ştiinţa a remizat în deplasare, 1-1 cu Luceafărul Oradea, grupare aflată pe locurile retrogradabile. Gazdele au deschis scorul prin Vlad Rusu în minutul 32, iar Miroslava a egalat în minutul 72, prin Corban. Oaspeţii au jucat în inferioritate numerică din minutul 33, când căpitanul echipei, Alexandru Marin, a fost eliminat direct, pentru lovirea unui adversar. Antrenorul ieşenilor, Adrian Kerezsy, a mizat pe: Turiţă – R. Ambrosie, A. Chindriş (’26 – Săvoaia), S. Bucur, Agrigoroaei – H. Crişan, Căruţă – Cărăuş, Corban (’73 â  Asăvoaei), Buhăcianu (’46 – Viorică) – Marin. Ştiinţa rămâne în suferinţă mare în clasament ocupând ultimul loc, cu doar 13 puncte. În runda următoare, ultima a turului, Miroslava joacă acasă, sâmbătă, cu Ripensia Timişoara.

Celelalte rezultate ale etapei: Chindia Târgovişte – Dunărea Călăraşi 3-4; Dacia Brăila – UTA 3-4; Metaloglobus – CS Afumaţi 0-3; Ripensia Timişoara – AS Poli Timişoara 0-2; Sportul Snagov – Foresta Suceava 2-0; ASA Târgu Mureş  Pandurii Târgu Jiu 4-1; Academica Clinceni – CS Baloteşti 5-2. Meciul CS Mioveni – AFC Hermannstadt are loc astăzi.