România, victorie categorică în fața Norvegiei la CE tineret la handbal feminin

sâmbătă, 10 iulie 2021, 09:23

Naționala României de tineret la handbal feminin a obținut o victorie fără drept de apel în fața Norvegiei, 36-22. Deși a fost învinsă în primul meci de Ungaria, tricolorele se pot califica în sferturi cu minim un egal în fața Cehiei.

Echipa antrenată de Horațiu Pașca a reușit o victorie categorică în fața reprezentativei Norvegiei la Celje, în Slovenia, în cadrul Campionatului European de tineret la handbal feminin.

Marcatoarele golurilor au fost: Alicia Gogîrlă (8), Rebeca Necula (6), Ștefania Stoica (6), Andreea Ailincăi (5), Oana Borș (4), Corina Lupei (2), Valentina Ion (2), Aida Darie (2) și Alexandra Dumitrașcu (1).

Raluca Rădoi, portarul României, a fost declarată jucătoarea meciului.

România a pierdut primul meci la acest CE, 19-27 împotriva Ungariei. Maghiarele sunt favorite la câștigarea acestei ediții.

În ultima partidă, România va întâlni Cehia duminică, de la ora 20:00, și are nevoie doar de un egal pentru a se califica în sferturile competiției.