Şansa lui Puşcaş, scandalul cu Icardi

miercuri, 13 martie 2019, 02:43

George Puşcaş (22 de ani) a adus un punct pentru Palermo, după golul reuşit în minutul 84 al confruntării cu Venezia, fosta echipă a lui Walter Zenga, scor 1-1. Partida a contat pentru runda a XXVIII-a din Serie B. Românul a fost integralist în partida de pe Stadio “Pierluigi Penzo, însă echipa românului s-a văzut condusă în minutul 39, după golul lui Bocalon. Colegul lui Puşcaş din linia de atac, Nestorovski, a irosit şansa de a egala, după ce a ratat un penalty în minutul 71. În cele din urmă, Puşcaş a marcat în min. 84. George a primit mingea excelent în careu de la Falletti, dintr-un corner, şi a reluat cu capul în plasă. A fost al şaptelea gol stagional al lui Puşcaş la Palermo şi al doilea consecutiv, după ce runda trecută, românul a înscris în victoria contra Lecce, scor 2-1. În urma acestei remize, echipa din Sicilia rămâne pe poziţie direct promovabilă, ocupând locul secund în Serie B, cu 46 de puncte, la patru lungimi de liderul Brescia, care are un meci mai mult. George Puşcaş a fost convocat şi la echipa naţională a României de Cosmin Contra, pentru primele două meciuri din preliminariile Campionatului European din 2020, contra Suediei (23 martie) şi Insulelor Feroe (26 martie). Mai mult, atacantul român ar putea profita de problemele lui Mauro Icardi la Inter Milano şi să revină la formaţia de pe “Giuseppe Meazza”, acolo unde a fost legitimat în anii trecuţi.  Puşcaş a fost interist timp de cinci ani, fiind vândut pentru trei milioane de euro în vara anului trecut. Echipa din Milano a luat în calcul încă de atunci întoarcerea sa şi a fixat o clauză de răscumpărare, în contractul cu Palermo, în cazul în care acesta va face un sezon bun în Serie B. Evoluţiile sale şi problemele din atacul milanez  l-ar putea readuce la Milano mai repede decât se aştepta, Spaletti avându-l doar pe Lautaro Martinez, în acest moment, ca variantă în atac.