Sărbători fără lanternă la Politehnica

marți, 22 decembrie 2020, 02:43
6 MIN

Echipa a uitat de problemele uriaşe cu care s-a confruntat, a avut reacţie şi în ultimul meci al anului, cuFC Hermannstadt, pe care l-a câştigat, în deplasare.Se creionează lista neagră, cu Assulin în frunte

Politehnica Iaşi a încheiat cu fruntea sus turul sezonului 2020-2021 al Ligii I de fotbal. Cu cinci absenţi şi alte trei piese de bază cu probleme de natură medicală, formaţia pregătită de Daniel Pancu a câştigat în deplasare, 1-0, partida cu Hermannstadt, disputată duminică. Succesul moldovenilor este incontestabil. Poli a dominat meciul primele 80 de minute şi a câştigat la toate capitolele statistice: 8-4 la şuturi, 4-1 la încercări cadrate, 6-5 la cornere.

Victoria are două cauze esenţiale. În primul rând, atitudinea etalată de jucători. Deşi frustraţi, neplătiţi, cu moralul scăzut după problemele uriaşe şi ghinioanele numeroase din acest tur, jucătorii au reacţionat la discursul mobilizator al lui Pancu şi s-au dedicat total. Al doilea element notabil a fost tactica pe care a mers antrenorul, foarte curajoasă. Deşi Poli era înaintea meciului pe ultimul loc, iar Hermannstadt venea după o serie bună, Iaşi a jucat de parcă partida a avut loc în Copou. Oaspeţii au surprins prin agresivitate şi presingul avansat, sibienii, cu evidente probleme fizice, neavând puterea de a reacţiona. Deşi aveau în faţă cea mai slabă apărare din prima ligă, gazdele s-au mulţumit astfel mai mult să apere. Faptul că ardelenii au avut în primul act un singur corner şi niciun şut (!) şi că singura încercare pe poartă a apărut în minutul 88 spune multe despre cum a arătat meciul.

Succesul ieşenilor, care a mai şters din amintirea seriei negre de nouă meciuri fără victorie, are mai multe efecte pozitive. Poli a scăpat de “lanterna” roşie a clasamentului în vacanţă şi a ajuns la doar două puncte de locul stabilit ca obiectiv, XII, trei de mijlocul clasamentului şi şase lungimi de play-off.

Într-un asemenea context, foarte echilibrat, pentru ca returul şi, mai ales, faza a doua a campionatului, să nu mai genereze atâtea emoţii, e esenţial ca pauza de iarnă să fie gestionată eficient, rezolvarea problemelor financiare şi întărirea lotului fiind absolut obligatorii pentru ca Iaşi să rămână vara viitoare în elită.

Dacă la primul capitol se speră ca în această săptămână să fie plătite trei salarii restante, la capitolul lot oficialii din Copou au anunţat că au început să lucreze. Până acum, nu s-a bătut palma cu niciun jucător, discuţii mai avansate fiind legate de capitolul plecări. Astfel, Assulin, Breeveld şi Chacana sunt aproape de a închide conturile cu Politehnica, lista celor cu care se doreşte întreruperea colaborării, pe care se află, de pildă, şi Cabral, fiind mai lungă. Aceasta va fi bătută în cuie şi în funcţie de jucătorii pe care Politehnica îi va transfera. (Ovidiu MINEA)

PS: La Arad, Astra a învins UTA cu 6-0 (2-0), prin golurile marcate de Riza ('8), Budescu ('20- penalty, '64 – penalty, '77), Azulay ('81, '84). La București: FCSB – Sepsi Sântu Gheorghe 1-1 (1-1). Cristea ('30) / Fofana ('37).

Poli-catalog

Brînză (5,5) – a avut de parat un singur şut, în minutul 88, când a avut o intervenţie bună.

Onea (6) – muncitor, l-a anihilat pe Jo.

Frăsinescu (5,5) – rigid în unele momente.

Baxevanos (6) – sigur.

Buşu (6) – a confirmat în unele momente creşterea de pe final de tur.

De Iriondo (6) – cel mai sigur mijlocaş.

Passaglia (5,5) – a muncit mult, a greşit destul.

Platini (5) – s-a simţit că a intrat accidentat.

Fr. Cristea (5) – s-a zbătut, fără realizări.

Calcan (5,5) – două şuturi cadrate.

Chacana (4) – nimic.

Popadiuc (5,5) – o nouă evoluţie dezamăgitoare, salvată de faptul că a obţinut penaltiul.

A. Cristea (6,5) – a transformat penaltiul care a stabilit scorul final, fiind din nou decisiv.

Angiulli (5) – intrat pe final, a avut câteva intervenţii modeste şi câteva utile.

1.FCSB         15       11       1          3          37-15 34 (^13)

2.Craiova      14       10       1          3          19-9   31 (^10)

3. CFR           14       9          3          2          18-6   30 (^9)

4. Sepsi         15       7          6          2          24-13 27 (^6)

5. Clinceni     15       6          7          2          16-10 25 (^1)

6. Chindia     15       5          5          5          12-12 20 (-1)

7. Viitorul       14       4          5          5          19-19 17 (-4)

8. Botoşani    15       4          6          5          21-22 18 (-3)

9. UTA           15       4          5          6          13-25 17 (-4)

10..Astra        15       4          4          7          21-21 16 (-8)