Surpriză colosală: Croaţia a învins Anglia şi s-a calificat pentru prima oară în finala CM

miercuri, 11 iulie 2018, 22:40
1 MIN

Reprezentativa Croaţiei a învins, miercuri, la Moscova, cu scorul de 2-1, după prelungiri, selecţionata Angliei, şi s-a calificat pentru prima oară în istoria sa în finala Cupei Mondiale.

Pentru Croaţia au marcat Perisici '68 şi Mandzukici '109, iar pentru Anglia a înscris Tripper '5. În minutul 5, Trippier a deschis scorul din lovitură liberă. Croaţia a egalat în minutul 68, când Perisici a marcat din centrarea lui Vrsaljko. Perisic s-a înălţat în careu, a trimis către Mandzukic, care a tras pe lângă Pickford.

Au evoluat formaţiile: Anglia: Pickford – Walker (Vardy '112), Stones, Maguire – Trippier, Lingard, Henderson (Dier '97), Alli, Young (Rose '91) – Sterling (Rashford '74), Kane. Selecţioner: Gareth Southgate

Croaţia: Subasici – Vrsaljko, Vida, Lovren, Strinici (Pivarici '95) – Rakitici, Modrici (Badelj '119) – Rebici (Kramarici '102), Brozovici, Perisici – Mandzukici (Corluka '115). Selecţioner: Zlatko Dalici Meciul a fost arbitrat de turcul Cuynet Cakir. În finală, naţionala Croaţiei va evolua contra Franţei.