Tenisul copiază fotbalul

marți, 18 septembrie 2018, 01:43

Finala Cupei Davis, ca şi finala Cupei Mondiale, se va disputa între Franţa şi Croaţia

Croaţia s-a calificat în finala Cupei Davis, după ce a învins, la Zadar, cu scorul general de 3-2, echipa Statelor Unite al Americii. în finală, croaţii vor juca împotriva Franţei. Croaţii au avut foarte bine întâlnirea şi au condus cu 2-0 după prima zi, fără a pierde nici un set. Borna Coric a trecut cu 6-4, 7-6, 6-3 de Steve Johnson, iar Marin Cilic a învins speranţa americană Frances Tiafoe cu 6-1, 6-3, 7-6 şi lucrurile mergeau cum nu se putea mai bine. Victoria americanilor la dublu a adus speranţa în delegaţia americană. Mike Bryan şi Ryan Harrison au câştigat primele două seturi cu 7-5, 7-5 dar Ivan Dodig şi Mate Pavic au “înviat” în setul III (6-1) şi l-au câştigat şi pe cel de-al patrulea la super-tie break. În setul decisiv americanii au făcut primul break, croaţii au răspuns imediat, dar s-a ajuns la tiebreak, adjudecat de americani. Însă urma Cilic în faţa lui Sam Querrey, care l-a înlocuit pe Johnson. Şi fostul câştigător de la US Open a fost de nerecunoscut, americanul câştigând cu 6-7, 7-6, 6-3, 6-4. La gazde, presiunea a fost pe umerii lui Borna Coric, în faţa lui Tiafoe. A fost un meci lung de cinci seturi, Tiafoe a condus cu 1-0 şi 2-1 la seturi dar publicul din Zadar l-a purtat pe Borna spre victorie: scor final, 6-7, 6-1, 6-7, 6-1, 6-3.

La Lille, Franţa şi-a asigurat victoria încă din primele două zile, în faţa unor spanioli lipsiţi de marele “Rafa” Nadal şi cu doi foşti jucători de Top 10, aflaţi în eclipsă de forţă. Dacă Benoît Paire l-a învins clar pe Pablo Carreño (7-5, 6-1, 6-0), Lucas Pouille a avut de furcă cu Roberto Bautista pe care l-a depăşit în cinci seturi: 3-6, 7-6, 6-4, 2-6, 6-4. Neaşteptat de uşor a câştigat perechea Julien Benneteau/Nicolas Mahut, 6-0, 6-4, 7-6 cu mai titraţii Marcel Granollers şi Feliciano Lopez, iar în ultima zi, spaniolii au făcut 2-3 cu rezerve şi meciuri în trei seturi din cinci. Aşadar, precum la Cupa Mondială din Rusia, finala Cupei Davis se dispută între Franţa şi Croaţia.