Zi slabă pentru români în Liga Campionilor

vineri, 25 octombrie 2019, 01:43

Slavia, Genk şi Ajax au fost învinse. Stanciu a fost înlocuit, Hagi a bifat doar câteva minute,iar Răzvan Marin a lustruit banca de rezerve

Formaţiile Slavia Praga şi Genk, la care joacă Nicolae Stanciu şi Ianis Hagi, au înregistrat înfrângeri, miercuri, în grupele Ligii Campionilor, scor 1-2 cu FC Barcelona pentru cehi, respectiv 1-4 cu Liverpool pentru belgieni. La Slavia, Stanciu a jucat până în minutul 76, iar Hagi a stat pe banca de rezerve, fiind menajat după accidentarea din partida cu Standard Liege. La meciul de la Genk a asistat şi Gheorghe Hagi, tatăl lui Ianis, deşi ştia că fiul său nu va juca prea mult: „Eu m-am dus şi pentru că era ziua lui, a împlinit 21 de ani şi am vrut să fim împreună cu soţia. Bine că a jucat şi acele minute. A fost un meci important, a vorbit cu antrenorul şi au făcut ei tactica, ştia când o să joace şi cât să joace”, a explicat Hagi senior.

Tot în grupa E, Napoli a venit cu trei puncte extrem de preţioase de la Salzburg. Italienii au condus de două ori, dar gazdele de la Salzburg au revenit de fiecare dată. A fost nevoie de introducerea lui Insigne pentru ca formaţia pregătită de Carlo Ancelotti să plece cu o victorie din Austria (3-2).

Răzvan Marin nu a evoluat nici un minut pentru Ajax, în partida pe care „lăncierii” au susţinut-o pe teren propriu cu Chelsea, cu arbitrajul lui Ovidiu Haţegan. Totuşi, faţă de partidele anterioare, este un progres că Răzvan a fost luat în lot şi a stat pe bancă. Haţegan a avut probleme în prima repriză, la un gol marcat de către Zyech. Arbitrul român a anulat golul la semnalizarea asistentului Octavian Şovre, dar a apelat la VAR care a confirmat poziţia atacantului olandez. Un ofsaid minuscul, dar ofsaid.

Rezultate, marcatori

Grupa E: Genk – Liverpool 1-4. Odey (’88)/ Oxlade (’2, ’57); Salzburg – Napoli 2-3. Haaland (’40 – penalty, ’72) / Mertens (’17, ’64), Insigne (’73). Clasament: 1. Napoli – 7 p; 2. Liverpool – 6 p; 3. Salzburg – 3 p; 4. Genk – 1 p.

Grupa F: Inter Milano – Borussia Dortmund 2-0. Martinez (’22), Candreva (’89); Slavia Praga – Barcelona 1-2. Boril (’50) / Messi (’3), Olayinka (’57 – autogol). Clasament: 1. Barcelona – 7 p; 2.Inter – 4 p; 3. Dortmund – 4 p; 4.Slavia – 1 p.

Grupa G: RB Leipzig – Zenit Sankt Petersburg 2-1. Limer (’49), Sabitzer (’59) / Rakiţki (’25); Benfica Lisabona – Olympique Lyon 2-1. Silva (’4), Pizzi (’86) / Depay (’70). Clasament: 1. Leipzig -6 p; 2. Zenit – 4 p; 3. Lyon – 4 p; 4. Benfica – 3 p.

Grupa H: Ajax Amsterdam – Chelsea 0-1. Batshuayi (’86); OSC Lille – Valencia 1-1. Ikoné (’90+5) / Cerîşev (’63).Clasament: 1. Ajax – 6 p; 2. Chelsea – 6 p; 3. Valencia – 4 p; 4. Lille -1 p.