Mai suntem în Europa ?

vineri, 16 septembrie 2016, 01:43

Astra şi Steaua au debutat catastrofal în cea de-a doua competiţie continentală a cluburilor

Astra Giurgiu – Austria Viena  2-3 (1-2) în grupa E
Astra: Lung – Săpunaru, Geraldo, Fabricio, Moraes – Lovin (’46 – Seto) – Boudjemaa (’76 – Florea), Niculae (’46 –Nicoară) ,  Budescu, Teixeira – Alibec. Antrenor: Marius Şumudică
Austria: Hadzikic– De Paula (’37 – Larsen), Rotpüller, Filipovic, Salamon – Holzhauser, Grünwald, Serbest – Tajouri, Friesenbichler (’81 – Kayode), Pires (’62 – Venuto) Antrenor: Thorsten Fink
Arbitru: Andreas Ekberg (Suedia)

Cartonaşe galbene:  Morais, Geraldo, Alibec / Friesenbichler; Cartonaş roşu: Rotpüller (’79).

0-1, min. 16: Holzhauser transformă un penalty obţinut de Friesenbichler, agăţat de Lung în momentul finalizării; 1-1, min. 19: lovitură liberă executată de Budescu de pe partea stângă, Alibec reia fără preluare de la 8 metri în plasă; 1-2,. min. 33: Grünwald pasează în adâncime lui Friesenbichler, acesta îl depăşeşte în viteză pe Geraldo şi trimite balonul cu fentă peste portarul Lung; 1-3, min. 58: Grünwald execută perfect o  lovitură liberă de la 20 de metri; 2-3, min. 74: centrare Budescu în careu, reia Săpunaru cu capul sub bară, din 6 metri.

Încrezător în ambiţia şi concentrarea echipei sale, Marius Şumudică şi-a aşezat echipa într-un “4-1-4-1” curajos, cu toate gurile de tun în primul “11”, însă a fost nevoit să schimbe mereu modulele, deoarece echipa oaspete a dovedit multă viteză şi forţă pe contraatac. Dacă Astra a manifestat multă voinţă pe plan ofensiv, apărarea s-a lăsat depăşită, mai ales pe zona centrală. Foarte curând, vienezii au deschis scorul la o fază în care Friesebichler l-a ridiculizat pe Fabricio, iar intervenţia disperată a lui Lung a fost sancţionată cu penalty. Binomul Budescu – Alibec a restabilit rapid egalarea, însă a venit şi rândul lui Geraldo să fie admirator al lui Friesenbichler, iar repriza s-a încheiat cu scorul de 2-1 pentru vienezi. La pauză, Şumudică a operat două schimbări, dar nu a reuşit să repare ceva în defensivă şi, drept urmare, după şansa lui Budescu (’49), a venit faultul lui Geraldo, care i-a permis lui Grünwald o execuţie de manual a loviturii libere. Se părea că nimic nu se putea întâmpla, mai ales că Austria controla meciul cu autoritate. Săpunaru a redus din handicap, iar eliminarea fundaşului Rotpüller la o intrare dură la Morais a dat aripi Astrei, dar golul n-a venit nici din atacurile gazdelor, nici din contrele oaspeţilor
Celălalt meci din grupă: Viktoria Plzen – AS Roma 1-1.Bakos (’11) / Perotti (’3 – penalty)

* Osmanlîspor – Steaua 2-0 (0-0), în grupa L

Osmanlî: Karcemarskas – Koray, Curuksu, Demir, Pinto – Umar (’76 – Delarge), Lawal, Cagiran (’83 – Maher), Regattin – N’Diayé– Diabaté (’78 – Rusescu). Antrenor: Mustafa Reşit Akcay.
Steaua: Niţă – Enache, Tamaş, Moke, Toşca–– Popa, Bourceanu, Aganovic, William (’66 – Jakolis) – Boldrin (’61 – Tănase), Golubovic (’46 – Mitrea). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf
Arbitru: Tobias Welzl (Germania)

Cartonaşe galbene: Regattin, N’Diayé  / Enache 2, Tamaş, Aganovic; Cartonaş roşu: Enache (‘45^2).

1-0, min. 64: Diabaté, din penalty acordat la un fault comis de Tamaş asupra lui N’Diaye.;2-0, min. 74: Umar reia ca la biliard mingea centrată de Pinto.

Nu era mare lucru de spus despre prima parte a meciului de la Ankara, aşa cum era de aşteptat, turcii au pornit tare, l-au pus de câteva ori pe portarul Niţă la cazne grele, iar Steaua a încercat (şi a reuşit) să ţină de minge, fără a produce prea mare panică prin careul turc. Un 0-0 logic la pauză, cu şanse pentru oaspeţi, dacă fundaşul Enache nu s-ar fi luat la harţă cu N’Diayé şi ar fi văzut al doilea cartonaş galben. După pauză, “Reghe” a renunţat la orice ambiţii ofensive, şi-a aşezat soldaţii pe două tranşee, lăsându-i pe turci să se producă. Iar dacă Niţă a respins şutul lui Lawal, a fost spectator la lovitura de pedeapsă executată de Diabaté.Steaua a depus armele, a venit şi al doilea gol şi, cu puţin noroc pentru gazde, mai puteau veni vreo două!
Celălalt meci din grupă: Villarreal – FC Zürich 2-1. Pato (’28), Jonathan (’43)  / Sadiku (‘2)