Ultimul act în Fed Cup

sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 02:43

Fără surorile Williams, dar cu Sloane Stephens, echipa feminină de tenis a Statelor Unite speră să pună capăt unei lungi secete în finala Fed Cup, cu Belarus, astăzi şi mâine la Minsk.

Selecţionata americană deţine recordul cu 17 titluri, însă a pierdut trei finale de la ultimul titlu câştigat acum 17 ani, în 2003, 2009 şi 2010. Iar în acest weekend are ocazia să ridice din nou trofeul deasupra capului, duelul părând unul dezechilibrat. La prima sa finală, Belarus va juca fără  Viktoria Azarenka. Fostul lider mondial (2002) se află de mai multe luni într-o bătălie juridică cu fostul său soţ în Statele Unite pentru a obţine custodia fiului lor.  În meciurile de simplu, Belarus mizează pe Arina Sabalenka (78 WTA) şi pe Aliaksandra Sasnovici (87 WTA). Celelalte două jucătoare, Vera Lapko şi Lidzia Marozava, ar putea juca la dublu. Fără să aibă vreo vedetă în echipă, Belarus a creat deja de două ori surpriza pe teren propriu în faţa Olandei şi Elveţiei.  Fără Serena Williams, aflată în concediu de maternitate, fără sora sa mai mare Venus şi fără Stephens, echipa SUA a surclasat Germania în sferturile de finală, după care a eliminat în semifinale Cehia, deţinătoarea titlului şi laureată la ultimele cinci ediţii, dar fără principalele sale jucătoare.  În finala cu Belarus, întărită şi cu Stephens (13 WTA), aureolată în septembrie cu primul său titlu major, US Open, echipa SUA beneficiază de un serios atu, întâlnirea urmând să se desfăşoare pe o suprafaţă rapidă. ''Team USA'' mizează şi pe CoCo Vandeweghe (10 WTA) şi pe alte două jucătoare, Shelby Rogers (59 WTA) şi Alison Riske (70 WTA), mult mai sigure pe hârtie decât adversarele lor.  Sâmbătă se dispută două meciuri de simplu Aliaksandra Sasnovici — CoCo Vandeweghe şi Arina Sabalenka — Sloane Stephens, iar duminică alte două meciuri de simplu, Arina Sabalenka — CoCo Vendeweghe şi Aliaksandra Sasnovici — Sloane Stephens şi partida de dublu, Vera Lapko/Lidzia Marozava — Shelby Rogers/Alison Riske.

Trei finale cu românce

* Mihaela Buzărnescu (72 WTA) s-a calificat, ieri în semifinalele turneului ITF de la Tokyo, cu premii în valoare totală de 100.000 de dolari. Mihaela a trecut în sferturi de sportiva japoneză Junri Namigata (236 WTA), scor 6-4, 6-2, după 67 de minute de joc. În semifinale, Buzărnescu va evolua în compania sportivei maghiare Dalma Galfi (170 WTA), care a trecut cu 6-3, 6-3 de americanca Naomi Cheong (634). Celelalte două partide din sferturi s-au încheiat cu următoarele rezultate: Zhang Shuai (China) – Jang Su-jeong (Coreea de Sud) 6-2, 6-2; Kurumi Nara (Japonia) – Giorgia Brescia (Italia) 6-3, 4-6, 7-5.

* Ana Bogdan (115) a intrat în semifinalele turneului de 125.000 de dolari de la Hua Hin (Thailanda). Ana Bogdan a învins-o pe chinezoaica Duang Yingying (95 WTA), scor 6-1, 6-3, după o oră de joc. Ana va juca în semifinale cu elveţianca Belinda Bencic (165), care a câştigat cu 0-6, 6-4, 6-2 meciul cu rusoaica Vitalia Diatcenko. Celelalte sferturi: Viktorija Golubic (Elveţia) – Luksika Kumkhum (Thailanda) 7-6, 6-0; Hsieh Su Wei (Taiwan) – Barbara Haas (Elveţia) 6-1, 7-5.

* Monica Niculescu (100 WTA) a învins-o, ieri, cu scorul de 6-2, 6-1, pe rusoaica Anna Blinkova (136 WTA, calificându-se în semifinalele turneului la Limoges. Niculescu s-a impus într-o oră şi 13 minute. Ea va evolua în penultimul act cu franţuzoaica Pauline Parmentier (91 WTA), care a depăşit-o cu 6-2, 6-4 pe estona Kanepi (107). Rezultate din celelalte sferturi de finală: Antonia Lottner (Germania) – Ekaterina Aleksandrova (Rusia) 7-6, 6-1; Sabine Lisicki (Germania)  – Conny Perrin (Franţa) 6-7, 6-3, 6-1