Al doilea esec la limita

sâmbătă, 23 octombrie 1999, 23:00

Bitum, vreme rece, teren ud, vint puternic, arbitraj bun, ratari ale oaspetilor, inca o sansa ratata. Cam asa s-ar putea rezuma partida de handbal masculin disputata simbata la Moreni, acolo unde iesenii de la Politehnica Nena au ratat a doua sansa de a-si trece in cont puncte absolut necesare pentru indeplinirea obiectivului fixat, acela al promovarii. "De ce ne-a fost frica n-am scapat, respectiv de timpul nefavorabil. Jucatorii au avut frica de bitum dar asta nu scuza ratarile din pozitii clare." – a concluzionat antrenorul Costel Schender. Scorul strins si extrem de "subtire" a venit sa intareasca ideea ca intre handbalul in sala si cel din aer liber este este o diferenta. Daca morenarii au condus in debut cu 3-1 (‘8), ei au fost egalati peste doua minute dar iesenii nu se desprind datorita ratarilor mari ale lui Massari, Chirila si Timofte. Condusa la pauza, Poli Nena revine in partea a doua dar numai pret de doua minute pentru ca gazdele preiau din nou initiativa. Dificultatile jucatorilor celor doua echipe in ceea ce priveste controlul balonului se simte pe tabela, numarul mic de reusite consemnind doar un 14-13 cu cinci minute inainte de final. Se joaca in van, fara efect pe tabela si iesenii au chiar egalarea in mina insa Chirila nimereste bara de pe semicerc, din pozitie centrala, oaspetii inregistrind astfel al doilea esec in acest sezon. Pentru Poli Nena au evoluat: Pralea, Agrigoroaie – Timofte 3, Massari 1, Hutanu 1, Chirila 2, Adam 4, Halauca, Zepciuc, Ciocoiu 2, Onuta 1, Leuciuc.
In etapa viitoare (30 octombrie), Poli Nena are pauza, pe 6 noiembrie iesenii urmind sa evolueze din nou in deplasare, la Sighisoara. (Lucian M.)